Dołącz do nas już teraz!

Dodaj salon

Co warto wiedzieć o karboksyterapii?

Opublikowano: 11.04.2017

Wiele kobiet zmaga się z takimi przypadłościami jak cellulit, rozstępy, nadmiar tkanki tłuszczowej, blizny, opadające powieki, wiotkością skóry, cieniami i workami pod oczami, czy zaburzeniami krążenia. To właśnie z myślą o tych osobach powstała nowatorska metoda nazwana karboksyterapią. Opiera się ona jednak na dobrze znanym i od lat stosowanym dwutlenku węgla. W tym przypadku wprowadzany jest on bezpośrednio pod skórę.

Dlaczego CO2?

Wykorzystuje się go ze względu na to, że działając w organizmie reguluje przepływ krwi i wpływa na rozszerzanie się naczynek krwionośnych. Poprzez przyspieszenie krążenia krwi pobudza skórę do produkcji nowego kolagenu, który jest tak istotny dla młodego wyglądu. To właśnie kolagen skutkuje poprawą sprężystości skóry, natomiast wprowadzenie CO2 do komórek tłuszczowych powoduje ich stopniowe rozpuszczanie. Potrafi też odpowiednio zastosowany rozbić nagromadzenie tłuszczu, wszystko to za sprawą procesu lipolizy (rozpadu tłuszczu). Proces iniekcji tlenku węgla wpływa również na polepszenie metabolizmu (w miejscu zabiegu nasila drenaż limfatyczny), a co za tym idzie wydalanie komórek tłuszczowych. Dzięki temu wszystkiemu nie tylko modeluje się sylwetka, ale także powierzchnia skóry staje się bardziej wygładzona. Zabieg powoduje również zwiększenie aktywności czynnika VEGF, co powoduje przyrost naczyń włosowatych. Nieoceniony jest wpływ CO2 na skórę powiek, która jest w stanie bardzo szybko się zregenerować, a co za tym idzie nie będą widoczne sińce, zaczerwienienia i opuchlizna pod oczami. Jedną z większych grup, które zgłaszają się na ten zabieg są ci cierpiący na cellulit. Łączy on w sobie kilka objawów, takich jak nagromadzenie wody, obrzęk, nierówność tkanki tłuszczowej, co w efekcie daje bardzo nieprzyjemny dla oka i w dotyku efekt. Dwutlenek węgla powoduje rozluźnienie struktur cellulitu, zwiększenie przepływu krwi oraz wykruszenie zwłókniałych przegród międzykomórkowych.

Przebieg zabiegu

Do przeprowadzenia karboksyterapii potrzebna jest specjalistyczna aparatura, która odpowiada za tempo przepływu oraz temperaturę. Za pomocą tego sprzętu oraz cienkiej igły dwutlenek węgla zostaje wprowadzony bezpośrednio pod skórę w wybranym miejscu. Zabieg nie jest specjalnie bolesny, jednak nie można całkowicie wykluczyć nieprzyjemnego uczucia rozpychania pod skórą. W trakcie i tuż po zabiegu pojawiają się na skórze uwypuklenia i linie. Spowodowane jest to szybkim rozchodzeniem się CO2 pod skórą. Długość zabiegu uwarunkowana jest celem zabiegu oraz miejscem wprowadzenia dwutlenku.

Długość częstotliwość wykonywania

Widełki czasowe wykonywanych zabiegów to od 2min do nawet 30min. Najkrócej dwutlenek wprowadza się w okolicach oczu, natomiast najdłużej trwa ten skierowany na brzuch. Należy pamiętać że nie jest to terapia kończące się na jednej wizycie. Najlepsze efekty otrzymuje się, gdy karboksyterapia wykonywana jest w kilku seriach. Odstęp czasowy między seriami to od tygodnia do dwóch. W niektórych miejscach efekty widoczne są już po dwóch seriach, jednak gdy oczekuje się rezultatów walki z rozstępami, cellulitem, wiotkością skóry, czy też najczęściej zwalczanym nadmiarem tkanki tłuszczowej to trzeba odbyć około sześciu serii. Szybszych efektów można spodziewać się jeśli wykonuje się również dodatkowe zabiegi, a także stosuje odpowiednią dietę i tryb życia. Niektóre gabinety i ich klientki zapewniają, że redukcja cieni pod oczami widoczna jest już po pierwszym zabiegu. Co bardzo istotne jest to długoczasowa zmiana.

Przeciwwskazania

Niestety ten zabieg, choć jego rezultaty są fenomenalne to nie może być stosowany u wszystkich. Grupa osób, które nie mogą się mu poddać jest na szczęście niewielka. Przede wszystkim wykluczyć należy osoby które cierpią na: ciężkie choroby serca i płuc, niewydolność narządową, choroby nowotworowe, hemofilię, aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe, czy też epilepsję. Zabiegowi nie mogą być poddane również kobiety w ciąży i karmiące piersią. Wykluczyć, ale do momentu wyleczenia należy również tych, którzy cierpią na grzybicę, przyjmują leki rozrzedzające krew, przebyły w ostatnim okresie czasu zawal lub dusznicę, a także tych którzy są zwyczajnie przeziębieni. Ważne jest również to, by przed zabiegiem upewnić się, czy nie ma się skłonności do powstawania bliznowców lub stanów zapalnych w okolicach wykonywanych zabiegów. Tak więc jak widać lista choć wydaje się być dość długa to dotyczy osób przewlekle chorych lub takich, których wykluczenie nie będzie dotyczyło zawsze.

Po zabiegu

Mimo, iż karboksyterapia nie trwa długo to po zabiegu należy specjalnie o siebie zadbać. Nie powinno się na miejsce, w którym była wykonywana aplikować żadnego rodzaju kremów, za wyjątkiem tych poleconych przez specjalistę wykonującego zabieg. W tym samym dniu, w którym odbywała nie terapia powinno się znacznie ograniczyć aktywność fizyczną, a do dwóch dni nie należy korzystać z basenu i sauny. Bardzo ważne jest, by stosować się do wszystkich zaleceń specjalisty, tak żywieniowych jak i tych oddziałujących bezpośrednio na ciało. O wszystkie aspekty należy zapytać, a w razie wątpliwość konsultować się telefonicznie z miejscem gdzie była wykonywana karboksyterapia. Niechciane mogą się pojawić siniaki, zaczerwienienia, czy opuchlizna. Na nie również należy stosować tylko zalecone środki lub można poczekać do ich wchłonięcia. Jednak z każdą większą zmianą należy od razu zgłosić się do gabinetu.

Na tą innowacyjną metodę walki z różnymi dolegliwościami decyduje się coraz więcej osób. Przede wszystkim ze względu na szybkość pojawiania się efektów oraz prawie bezbolesny przebieg zabiegu. Istotny jest także bardzo niewielki zakres możliwych efektów niepożądanych, jak na przykład siniaki. Przed wyborem miejsca, w którym chce się wykonać karboksyterapię należy sprawdzić wszystkie istotne informacje, takie jak: dane specjalisty oraz całego zespołu mu towarzyszącego, certyfikaty, a także rodzaj aparatury. Nie powinno być to trudne, ponieważ każdy gabinet chętnie chwali się takimi informacjami oraz przykładami (zdjęciami) przeprowadzonych zabiegów. W sieci można znaleźć wiele przykładów jak wyglądała skóra przed i po zabiegu.

Poznaj najlepszych. Ponad 12727 profili specjalistów.