Dołącz do nas już teraz!

Dodaj salon

Depilacja bez tajemnic

Opublikowano: 04.02.2016

Depilacja jest zabiegiem polegającym na usunięciu zbędnego owłosienia z różnych części ciała. Istnieje wiele metod depilacji, a wybór metody zależy od wielu czynników, między innymi odporności na ból, depilowanego miejsca, środków finansowych czy też szeroko pojętych preferencji osób ją wykonujących.


Jeżeli owłosienie nie jest zbyt widoczne i uciążliwe, można dokonywać depilacji samodzielnie w domu. W zależności od miejsca, z którego chcemy pozbyć się włosków możemy użyć pincety, jednorazowej maszynki, wosku, pianki bądź depilatora elektrycznego.
Pincety używamy do depilacji małych powierzchni ciała, np. pojedynczych włosków z twarzy. Jest to zajęcie bardzo żmudne i wymagające dobrego wzroku. Tą metodą nie da się wydepilować dużej powierzchni ciała. Jest również bolesne.
Usuwanie włosków za pomocą jednorazowej maszynki jest chyba najbardziej popularne. Metoda ta jest znana od dawna. Niewątpliwą zaletą jest niski koszt takiego zabiegu. Maszynki można kupić już za parę złotych, a do golenia nie potrzebujemy wcale specjalnych pianek, możemy użyć spienionego mydła. Zabieg ten ma jednak również dużo wad. Maszynką łatwo się zaciąć, co powoduje krwawienie, ból i może nawet pozostawić szpecące blizny. Nawet poprawne przeprowadzenie zabiegu naraża skórę na podrażnienia. Ponadto może dojść do wrastania włosków, co jest nieprzyjemne i mało komfortowe. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do powstawania ropni, co wymaga już konsultacji z lekarzem. Do tego zabieg musi być regularnie powtarzany (nawet dwa razy w tygodniu), a im częściej go powtarzamy, tym włoski stają się bardziej widoczne, ciemniejsze i mocniejsze.


Depilacja za pomocą pianki czy żelu jest depilacją chemiczną. Polega na rozpuszczaniu włosków za pomocą różnych substancji chemicznych. Są one usuwane do ok. 1mm w głąb skóry. Przed użyciem tego typu środków najbezpieczniej jest wykonać próbę uczuleniową na niewielkim obszarze ciała. Ponadto trzeba wybrać odpowiedni środek, gdyż do twarzy czy okolic intymnych są przeznaczone inne rodzaje niż do reszty ciała. Można wybrać preparaty dla skóry wrażliwej czy bezpieczne dla kobiet w ciąży. Usunięcie włosków jest bezbolesne, ale włoski zaczynają odrastać po kilku dniach. Włoski są zaokrąglone, dzięki czemu nie dochodzi do swędzenia. Wadą jest możliwość podrażnienia skóry i stosunkowo częsta konieczność powtarzania zabiegu (co 3, 4 dni).
Depilacja woskiem oraz depilacja domowym depilatorem są bardzo bolesne. Depilacja woskiem może być przeprowadzona na zimno i na gorąco. Do depilacji na zimno służą specjalne plastry i pasty woskowe, które nakładamy na skórę a następnie szybkim ruchem zrywamy. Do depilacji na gorąco służą woski kupowane w słoiczkach, które przed użyciem należy podgrzać do odpowiedniej temperatury. Wosk należy nałożyć na skórę i po ostygnięciu szybko oderwać. Przy tej metodzie może jednak dojść do poparzenia. Najlepsze są woski naturalne na bazie cukru. Mało kto samodzielnie jest w stanie wykonać taki zabieg, zwłaszcza w miejscach wrażliwych. Istnieje niebezpieczeństwo, iż po pierwszym razie nie dokończymy depilacji, gdyż nie będziemy w stanie znieść bólu. Dlatego ta metoda wybierana jest raczej w salonach kosmetycznych. Tam odpowiednio przeszkolony personel robi to sprawnie i szybko. W salonach mają również większy wybór wosków (o różnych zapachach) oraz wiele specjalnych preparatów do stosowania przed i po zabiegu, które zapobiegają podrażnieniom i minimalizują ból podczas samego zabiegu. Depilację należy powtarzać ok. raz na miesiąc.


Depilacja domowym depilatorem również jest bolesna i polega na wyrywaniu przez maszynkę włosków. Obecnie są jednak dostępne depilatory, które są w stanie nieco złagodzić ten ból. Posiadają różne nakładki masujące, chłodzące, bądź można ich używać pod wodą, co przynosi dużą ulgę. Zabiegi depilacji woskiem i depilatorami trzeba systematycznie powtarzać, ale czas między zabiegami jest znacznie dłuższy niż przy stosowaniu maszynki jednorazowej (nawet 4-6 tygodni). Włoski odrastają coraz mniej widoczne i słabsze, ale aby depilator je „złapał” muszą mieć odpowiednią długość. Zabiegi te nie są zbyt kosztowne. Wosk można kupić już za kilkanaście złotych, a depilator elektryczny to wydatek jednorazowy. Im droższe, tym mają więcej opcji i są delikatniejsze, ale starczają na lata. Przy depilacji depilatorem nie dostaniemy na pewno uczulenia, ale skóra może być podrażniona. Wtedy należy użyć łagodzących kremów.
Z uwagi jednak na liczne wady, czyli: bolesność zabiegu, możliwość powikłań, konieczność powtarzania coraz więcej osób wybiera depilację laserową.


Depilacja laserowa jest jedną z najnowocześniejszych metod usuwania owłosienia. Polega na wykorzystaniu zjawiska fototermolizy. Melanina, barwnik zawarty we włosach, pochłania energię wysyłaną przez laser. Niszczy to mieszek włosowy. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny. Wiązka światła nie przenika w głąb skóry. Najlepsze efekty są widoczne u osób z jasną karnacją i ciemnymi włosami. Jest to związane właśnie z uczestnictwem melaniny w tym procesie. Osoby z ciemną karnacją będą miały na pewno gorsze efekty, a do tego może dojść do poparzenia. Ten rodzaj depilacji usuwa włosy wraz z mieszkiem włosowym, więc one już nie odrastają. Zabieg ten jednak trzeba powtórzyć kilka razy, ponieważ podczas jego trwania usuwane są włosy będące w fazie wzrostu. Włosy, które są w fazie uśpienia zaczynają rosnąć w innym czasie i dlatego są usuwane podczas kolejnych zabiegów. Po przeprowadzeniu zabiegów należy dbać odpowiednio o skórę. Bezpośrednio po zabiegu należy uważać aby nie podrażniać skóry, nie należy się opalać a nawet nie powinno stosować się antyperspirantów. Skórę powinno się w tym okresie osuszać ręcznikiem poprzez delikatne ruchy, przykładanie go do skóry, a nie tarcie. Po depilacji może wystąpić obrzęk lub zaczerwienienie, które należy łagodzić maścią typu Alantan Plus, Bepanthen czy Panthenol. Te niedogodności powinny zniknąć po kilku dniach, bądź 2 tygodniach.
Ten rodzaj depilacji ma wiele przeciwwskazań. Nie powinny go stosować kobiety w ciąży, chorzy na łuszczycę, bielactwo, nowotwory, opryszczkę oraz z innymi chorobami, podrażnieniami skóry, osoby które niedawno się opalały lub zażywały preparaty światłouczulające: antybiotyki, hormony a także zioła jak dziurawiec, nagietek a nawet herbatki Figura 1, 2 oraz ibuprofen. Przeciwwskazaniem są również włosy siwe, blond lub rude, a także tatuaże.


W przypadku osób z tendencją do wrastania włosków ten rodzaj depilacji jest wręcz leczniczy. Jednak największą wadą tej metody jest cena. Jeden zabieg na nogi to koszt nawet 700 zł. A trzeba go kilka razy powtórzyć.
Wszystkie zabiegi mają swoje wady i zalety. Przed wyborem należy zastanowić się przede wszystkim nad naszymi oczekiwaniami i możliwościami finansowymi. Nawet jeśli stać nas na najdroższe zabiegi, należy wybierać sprawdzone gabinety kosmetyczne o dobrej renomie. Niedoświadczony i niedouczony personel może zrobić nam krzywdę. Z kolei jeśli wybierzemy tańsze rozwiązania, np. depilację kremem, wybierajmy dobre marki a nie kierujmy się ceną, gdyż możemy doznać poparzenia czy dostać uczulenia. Zawsze stosujmy się do zaleceń, instrukcji, ulotek, a w razie wątpliwości należy zgłosić się do lekarza.

Poznaj najlepszych. Ponad 12622 profili specjalistów.