Dołącz do nas już teraz!

Dodaj salon

Dieta nie tylko na odchudzanie

Opublikowano: 27.11.2015

Słowo dieta zwykło się kojarzyć z nieprzyjemnymi wyrzeczeniami podejmowanymi w celu zgubienia nadprogramowych kilogramów i powrotu do idealnej, lub przynajmniej akceptowalnej sylwetki. Tymczasem coraz częściej jadłospisy układa się w kontekście specyficznych i indywidualnych potrzeb – nie tylko zdrowotnych (jak w przypadku diety osób uczulonych na laktozę czy z cukrzycą lub celiakią), ale także pielęgnacyjnych. Jaką dietę należy stosować na problemy z włosami, paznokciami, cerą, popękanymi naczynkami i innymi dolegliwościami? Zapraszamy do lektury!

Od lodówki do lokówki

Choć bujne i gęste włosy najczęściej dziedziczymy w genach, odpowiednie odżywanie może sprawić że będą błyszczące, nie będą wypadać, przetłuszczać się i łamać. Produkty spożywcze, które należy włączyć do swojej diety wspomagającej porost i kondycję włosów powinny zawierać dużo białka, pokrewnego do keratyny – podstawowego budulca włosów i paznokci. Dostarcza go chude mięso oraz warzywa strączkowe, a zatem: ryby, mięso z kurczaka, soczewica, ciecierzyca, fasola. Innym dobrym źródłem protein są ryby, na przykład łosoś, bogaty także w nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3. Dostarczanie organizmowi tej substancji powoduje szybszy wzrost włosów. Zbawiennie na włosy wpływają także witaminy z grupy B (głównie B6 i B12), które znajdziemy między innymi w jajku, szpinaku i kaszy jaglanej. Ta ostatnia jest także dobrym wyborem dla osób nietolerujących glutenu oraz wegetarian. Oprócz witamin, dla utrzymania zdrowych włosów i paznokci (za ich dobry stan odpowiadają te same substancje) należy zadbać o odpowiedni poziom pierwiastków krzemu, magnezu, wapnia i żelaza. Można je znaleźć w kawie zbożowej, jogurtach i serach, owocach morza oraz zielonych warzywach: szpinaku, jarmużu i brokułach.

(Nie)zdrowe rumieńce

Jeśli na twarzy pojawiają się zaczerwienia, które długo nie znikają i da się je ukryć wyłącznie przy pomocy kryjącego pudru, oznacza to, że nasza skóra zmaga się z problemem rozszerzonych naczynek. Odpowiednia dieta zapobiegnie powstawaniu nowych zmian, uszczelniając i wzmacniając naczynia krwionośne. Kluczowe jest dostarczenie odpowiedniej dawki witaminy C i K, zawartych między innymi w cytrusach, awokado, szpinaku oraz ograniczenie rozgrzewających przypraw (imbiru, chili) oraz alkoholu.

Dla gładkiej cery

Problemy skórne, takie jak trądzik, czy egzema mogą mieć różne przyczyny: hormonalne, alergiczne, związane z niewłaściwą pielęgnacją i używaniem drażniących produktów kosmetycznych. Nieodpowiednia dieta również może zaostrzać zmiany zapalne i sprzyjać powstawaniu nowych. Za pogorszenie zmian trądzikowych współcześnie winą obarcza się nabiał i produkty o wysokim indeksie glikemicznym (powodujące szybki wyrzut glukozy do krwi, a następnie szybki jej spadek). Tablice z indeksami glikemicznymi poszczególnych produktów są łatwo dostępne i na ich podstawie można opracować dietę złożoną z produktów o niskim IG. Najniższy indeks glikemiczny posiadają ryby morskie, wołowina, oraz wiele warzyw: cebula, fasolka szparagowa, papryka. Produktów o wysokim IG należy unikać, bądź ograniczyć ich spożywanie, a są to przykładowo: mąka i jej przetwory, pieczone ziemniaki, słodzone napoje, ryż.

Na pierwsze zmarszczki

Pojawienie się pierwszych zmarszczek nie musi być pierwszym objawem starzenia, a wynikiem odwodnienia organizmu. Utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia skóry związane jest głównie z dbaniem o nią „od wewnątrz”. Banałem będzie stwierdzenie, że konieczne jest wypijanie przynajmniej dwóch litrów wody dziennie. Warto jednak pamiętać, że nie musi to być woda pita szklankami. Zawierają ją w sobie także regularnie spożywane warzywa i owoce, szczególnie świeże, a nie gotowane lub pieczone. W celu zapobiegania pierwszym zmarszczkom i zmniejszenia już istniejących warto sięgnąć po produkty bogate w kwas foliowy: jak na przykład drożdże, czy soja. Z kolei zawarta w tłoczonych na zimno olejach roślinnych (lnianym, z pestek dyni, w oliwie z oliwek) witamina E wykazuje działanie antyoksydacyjne i spowalniające procesy starzenia.

Bo zasady trzeba mieć!

Innym popularnym problemem, z którym zmaga się wielu ludzi jest zakwaszenie organizmu, objawiające się trudnościami w funkcjonowaniu poznawczym, obniżeniem odporności, złą kondycją skóry i włosów. Za ten stan odpowiada spożywanie zbyt dużej ilości pokarmów o odczynie kwasowym: kawy i herbaty, mięsa, słodyczy i napojów gazowanych). W celu zachowania równowagi kwasowo-zasadowej proponuje się dietę alkaliczną. Przyjmuje się, że aby wyrównać ph tkanek organizmu należy spożywać około 80% produktów alkalicznych i 20% kwasowych. Odczyn zasadowy mają warzywa sezonowe, głównie zielone, które należy spożywać przez cały rok, w postaci niezbędnej składowej każdego posiłku, koktajli i przekąsek. W diecie alkalicznej znaczenie odgrywają także cytrusy (cytryna wbrew pozorom ma silne działanie odkwaszające) oraz tłoczone na zimno oleje roślinne.

Dla lepszego samopoczucia

Nie zawsze dieta wiąże się z koniecznością odchudzania lub jest sposobem na walkę z konkretnym problemem pielęgnacyjnym. Niejednokrotnie zmiana sposobu odżywiania wiąże się z pragnieniem zmiany, ograniczenia niezdrowych nawyków, sprostania narzuconemu sobie wyzwaniu. Do tej grupy należą osoby, które mimo braku stwierdzonej medycznie nietolerancji na laktozę, białka mleka i pszenicy postanawiają wyeliminować ze swojej diety białą mąkę i jej przetwory, podobnie jak mleko, sery, jogurty. Dieta bezmleczna i bezglutenowa obfituje w lekkostrawne, warzywne, zupy, potrawy przyrządzane z bezglutenowych kasz i zbóż, rośliny strączkowe i ich przetwory, orzechy i nasiona. Odstawienie produktów mącznych i mlecznych sprzyja szybszemu trawieniu, wspomaga procesy metabolizmu, może korzystnie wpłynąć na stan cery, poziom energii, eliminuje uczucie senności po spożyciu porcji węglowodanów prostych.

Jak łatwo zauważyć, większość przytoczonych wyżej przykładów diet wspomagających walkę z rozmaitymi dolegliwościami i niedoskonałościami sprowadza się do ograniczenia spożywanych w nadmiarze węglowodanów i zastąpienia ich produktami nieprzetworzonymi, z przewagą warzyw. Jednak znajomość zawartych w nich pierwiastków i mikroelementów jest kluczowa przy komponowaniu jadłospisu wpływającego korzystnie na zdrowie i urodę.

Poznaj najlepszych. Ponad 12751 profili specjalistów.