Jak dbać o skórę jesienią oraz zimą?
Pora jesienna i zimowa, która w Polsce trwa mniej więcej od połowy września do połowy marca to okres szczególnie wymagający dla skóry twarzy i ciała. Niekorzystne warunki atmosferyczne w postaci mrozu, wiatru, deszczu, śniegu i znacząco gorsza sytuacja powietrza w miastach nie sprzyjają utrzymaniu zdrowej i promiennej skóry. Jesienią i zimą należy zatem okazać skórze więcej niż wiosną uwagi, stosując przynajmniej kilka z podanych niżej zabiegów pielęgnacyjnych.
Nawilżaj po trzykroć!
Czego najbardziej potrzebuje skóra jesienią i zimą? Nawilżenia! Do zmniejszenia optymalnego poziomu nawodnienia naskórka przyczynia się nie tylko mróz i wiatr, ale przede wszystkim suche powietrze w klimatyzowanych i ogrzewanych biurach, domach, samochodach. Jeśli to tylko możliwe, unikaj przebywania w nich dłużej niż kilka godzin dziennie lub stosuj nawilżacze powietrza. Jeśli nie masz możliwości podłączenia elektrycznego nawilżacza, połóż po prostu na ciepłym grzejniku wilgotny ręcznik. Twoja skóra będzie ci wdzięczna.
Nawilżać skórę należy także od wewnątrz: picie przynajmniej 1, 5 l wody dziennie (pamiętaj, że zawierają ją także spożywane warzywa i świeże owoce) sprawi, że twoja skóra będzie delikatnie napięta i jędrna. Podobnie działa picie oleju lnianego (jeśli nie możesz zmusić się do picia oleju, możesz go również przyjmować w postaci kapsułek) – dzięki zawartości kwasów tłuszczowych olej korzystnie wpływa na stan nawilżenia naszej skóry.
Zimą i jesienią warto także zamienić dotychczas używane kremy o lekkiej konsystencji na te bardziej treściwe – każda przesuszona skóra przyjmie je z ulgą. Studiując skład stosowanego kosmetyku, zwróć uwagę na zawartość wody – kremy, które mają ją na pierwszym miejscu w składzie, będą niekorzystnie działały na skórę poddaną działaniu niskich temperatur.
Dobry czas na zmiany!
Latem i wiosną, ze względu na zwiększoną dawkę promieniowania UV, nie zaleca się wykonywania zabiegów opartych o kwasy AHA lub retinoidy. Te przeciwwskazania znikają zimą, dlatego w miesiącach pozbawionych światła słonecznego można bez obaw umawiać się na serię peelingów kawitacyjnych lub zastosować kurację retinoidami (pomocną w zwalczaniu zarówno pierwszych zmarszczek jak i redukowaniu zmian trądzikowych).
Panie, które zmagają się z nadmiernym przetłuszczaniem skóry, jesienią i zimą mogą spróbować metody oczyszczania twarzy olejami. Działa ona korzystnie na pory, zamyka je i zmniejsza. Może pomóc w walce z wypryskami, a na dłuższą metę i przy dobraniu mieszanki olejów odpowiedniej do typu skóry nawilża i ujędrnia twarz, szyję i dekolt. Rozpoczynanie przygody z olejami latem, przy wzmożonej produkcji sebum grozi jednak (szczególnie u pań z tłustą skórą) niechcianym i przedłużonym okresem oczyszczania skóry i wysypem krostek.
Naczynka pod kontrolą
W zimie cierpią także wszystkie panie o cerze skłonnej do zaczerwienień i pękających naczynek. Te, pod wpływem chłodu i wiatru zmniejszają się, by w ciepłym pomieszczeniu, lub pod wpływem gorącego, rozgrzewającego napoju ulec nagłemu rozszerzeniu, tworząc w efekcie nieestetyczną siateczkę sinoczerwonych niteczek. W celu ochrony skóry naczynkowej zimą warto zasłaniać twarz chustkami i szalikami, wykonanymi z tkaniny dobrze odprowadzającej wilgoć (inaczej narażamy się na odmrożenia) oraz stosować kremy wzmacniające naczynka (na przykład zawierające wyciąg z kasztanowca).
Nie tylko twarz
Chłodniejsze pory roku, kiedy ciało raczej zakrywamy niż pokazujemy, wpływają dezorganizująco na pielęgnacyjną rutynę. Tymczasem skóra na całym ciele, ze szczególnym uwzględnieniem dłoni i ramion oraz stóp i nóg także zimą wymaga naszej uwagi. Podobnie jak w przypadku twarzy, podstawą dbania o ciało powinno być regularne i systematyczne złuszczanie oraz nawilżanie. Kąpiel w rozgrzewających olejkach (uniwersalny olejek jojoba korzystnie działa na każdy typ skóry) i peeling z użyciem cukru, soli lub zmielonej grubo kawy świetnie przygotuje skórę na przyjęcie substancji zawartych w balsamach i kremach. Podobnie jak w przypadku twarzy, zimą możemy pozwolić sobie na treściwsze kosmetyki (bazujące na maśle shea lub oleju makadamia), które latem powodowałyby nieprzyjemne uczucie tłustości ciała. Paniom, które nie mają problemów z cerą naczynkową zimą poleca się produkty zawierające cynamon – rozszerzając naczynka krwionośne wywołuje przyjemne uczucie ciepła.
Nie lekceważ miejskiego smogu!
Zimą, na terenach dużych miast znacząco pogarsza się jakość wdychanego powietrza. Zanieczyszczenia spowodowane spalinami samochodowymi i dymem ze spalania węgla unoszą się w powietrzu nasilając choroby alergiczne skóry i oczu. W celu ochrony przed nimi należy ograniczyć przebywanie na otwartym powietrzu oraz stosować...bardziej kryjące podkłady! Warstwa kosmetyku sprawi, że zanieczyszczenia przylgną do niej, a nie bezpośrednio do naszej skóry. Po przyjściu do domu należy bezzwłocznie zmyć makijaż i nałożyć krem nawilżający.
Idealny czas na zabiegi inwazyjne
Zabiegi medycyny estetycznej również są wyrazem dbania o skórę, choć może w nieco innym zakresie niż wszystkie wyżej wymienione. Tak czy inaczej, zimą i jesienią, kiedy zmniejsza się dawka promieniowania słonecznego poleca się wykonywanie zabiegów laserowego usuwania owłosienia czy zamykania naczynek (laserowo lub metodą elektrokoagulacji). Jaśniejszy odcień skóry zimą w kontraście z zawartą we włoskach melaniną oraz ciemniejszymi naczynkami gwarantuje skuteczność zabiegu. Nawet wówczas nie należy jednak lekceważyć negatywnego wpływu promieniowania UV na skórę i stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym.
Wszystkie powyższe porady można skompilować w postaci 10 „przykazań” dla zdrowej skóry jesienią i zimą:
1. Dbaj o odpowiedni poziom nawilżenia – od wewnątrz i od zewnątrz
2. Nie zapominaj o skórze ciała – regularnie stosuj peelingi i nakładaj balsamy
3. Chroń twarz przed zimnem i mrozem, używając odprowadzających wilgoć tkanin
4. Ogranicz używanie kremów z wysoką zawartością wody
5. Wychodząc, obowiązkowo zabieraj ze sobą krem do rąk i pomadkę ochronną do ust
6. Rozważ zabiegi wykorzystujące laser – usuwanie zbędnego owłosienia/zamykanie naczynek
7. Wprowadź do pielęgnacji skóry twarzy naturalne oleje
8. Jeśli mieszkasz w mieście, ogranicz przebywanie na świeżym powietrzu
9. Wychodząc na zewnątrz nie zapominaj o kremie z filtrem
10. Zaplanuj kurację retinoidami i kwasami owocowymi.