Dołącz do nas już teraz!

Dodaj salon

Jak dbać o włosy zimą?

Opublikowano: 01.12.2015

Zima niekorzystnie wpływa na włosy. Ostry wiatr oraz niskie temperatury wysuszają włosy, wyraźnie je osłabiają i zwiększają ich łamliwość. Warto w tym czasie zadbać o właściwą pielęgnację, by zachować zdrowe i lśniące włosy przez wszystkie zimowe miesiące. Trzeba zatem określić czynniki, które szkodzą włosom zimą.
Pierwszą rzeczą z pewnością są niskie temperatury. Drugim szkodliwym czynnikiem są nakrycia głowy, które przyspieszają przetłuszczanie się a także powodują elektryzowanie się włosów. Zimowe wierzchnie okrycia oraz szaliki ugniatają włosy oraz zwiększają ich łamliwość. Niekorzystny wpływ ma ponadto mróz oraz szybka zmiana temperatury, po wejściu z dworu do mocno nagrzanego pomieszczenia. Dlatego należy odpowiednio pielęgnować włosy podczas zimy.
Ważne jest odżywianie. W tym czasie sezon na warzywa oraz owoce dobiegł końca. Przez co dużo rzadziej spożywa się te produkty. Organizm dostaje mniejszą ilość przydatnych witamin, co niestety osłabia włosy. Dlatego zimą należy codzienne jeść owoce oraz warzywa. Niejednokrotnie należy wspomóc się suplementami.
Podczas zimy koniecznym staje się noszenie czapek, kurtek oraz szalików. Niestety noszenie tego typu ubrań doprowadza do mechanicznych uszkodzeń włosów. Z tego powodu należy spinać włosy i chować je pod czapkę. Podczas drogi do szkoły lub pracy włosy należy je dokładnie zabezpieczyć przez mrozem. Po dotarciu na miejsce można włosy rozpuścić. Oczywiście, tylko wtedy gdy jest to konieczne, ponieważ w wietrzne dni dobrze jest mieć włosy związane. To zabezpiecza przed splątaniem się włosów oraz chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nie należy zatem rezygnować z czapek i szalików w czasie zimy. Zabezpieczają one organizm przed wychłodzeniem i utratą cennych witamin.
Zimą oprócz odpowiedniego odżywiania ważny jest także sposób mycia włosów. Nie należy w tym czasie dodatkowo osłabiać włosów stosując silny szampon. Ale nie powinno się też rezygnować z częstych kąpieli. Włosy należy myć wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Jednak dobrze jest myć je delikatniejszym szamponem. Przed wyjściem na dwór należy się upewnić, czy włosy są całkowicie suche. Niska temperatura może spowodować zamrożenie nawet lekko wilgotnych włosów. A to prowadzi do zwiększenia się łamliwości, rozdwojenia końcówek, czyli wyraźnego zniszczenia pięknych włosów.
Zimą włosy potrzebują odpowiedniego nawilżenia. Warto w tym celu korzystać z przeróżnych odżywek. Powinny one zawierać w swym składzie: kwas hialuronowy, panthenol, aloes. Do domowych sposobów należy zaliczyć miód oraz siemię lniane. Odpowiednią odżywkę należy nakładać na wilgotne włosy bez spłukiwania. Oczywiście zabieg ten musi być dokonywany przy każdym myciu włosów. Dobra odżywka nie tylko zapobiega wysuszaniu włosów, ale również przeciwdziała ich elektryzowaniu się. Osłabione zimą włosy bardzo dobrze przyjmują intensywne kuracje nawilżające oraz odżywcze. Warto także skorzystać z fachowej usługi u kosmetyczki lub zaufanego fryzjera. Aby ulepszyć działanie masek warto sięgnąć po siemię lniane czy spirulinę, która świetnie nawilża włosy. Szampon lub odżywka zawierająca kwas cetylowy, który pochodzi z kokosa jest doskonałym składnikiem nawilżającym.
Zimą ważny jest także sposób mycia włosów. Należy bowiem zatrzymać wilgoć we włosach. A więc nie należy spłukiwać włosów ciepłą wodą. Dużo lepszy efekt przyniesie spłukiwanie zimną wodą. Ta technika zamyka łuski włosa, przez co składniki odżywcze nie wypłukują się a włosy stają się elastyczniejsze i mniej podatne na łamanie się.
Zima to czas wielu wyrzeczeń. W tym czasie należy zrezygnować ze stosowania suszarki oraz prostownicy do włosów i lokówki. Jeśli jednak koniecznie trzeba sięgnąć po suszarkę warto wygospodarować odrobinę więcej czasu, by suszyć włosy chłodnym powietrzem. Wysoka temperatura niszczy włosy oraz sprawia, że są dużo bardziej podatne na uszkodzenia pod wpływem zimna oraz wiatru.
Niewłaściwa pielęgnacja powoduje wypadanie włosów. Na szczęście istnieje wiele domowych oraz profesjonalnych sposobów, by temu zapobiec.
Oczywiście najważniejsza jest odpowiednia dieta uzupełniona w nienasycone kwasy tłuszczowe. Trzeba także spożywać sporą ilość białka rybiego. Nawet mrożonki mają wiele potrzebnych witamin. Warto także skrócić włosy o dobre pięć centymetrów. Mężczyźni powinni obciąć się na tzw. zapałkę, a czasami nawet do zera. Aby zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów należy zadbać o skórę głowy. Trzeba więc regularnie wykonywać delikatne peelingi i myć skórę bardzo delikatnymi preparatami. W tym przypadku również ważne jest odpowiednie nawilżenie. Mając problemy z przetłuszczaniem się włosów należy unikać gorących kąpieli oraz niezbyt często masować skórę głowy. Rozgrzana skóra poci się i tłuści.
Wypadanie włosów można przerwać stosując najlepsze preparaty. Najlepiej do codziennego mycia włosów używać bardzo delikatnych szamponów, czyli takich, które w swoim składzie mają jak najmniej składników. Ciekawym rozwiązaniem są szampony dla małych dzieci i niemowląt. Raz na tydzień lub dwa dobrze jest sięgnąć po zwykły szampon, który z pewnością pomoże zmyć wszelkie zanieczyszczenia.
Przy codziennej pielęgnacji należy skupiać się na myciu głowy a nie włosów na całej długości. W przeciwnym przypadku włosy będą notorycznie przesuszane, co w konsekwencji doprowadzi do ich znacznego zniszczenia. Warto także sięgnąć po profesjonalne preparaty, które zostały stworzone z myślą o powstrzymaniu wypadania włosów. Warto w tym celu udać się do najbliższej apteki i kupić odpowiednie produkty. Do domowych sposobów na wypadanie włosów warto zaliczyć oliwę z oliwek. Po umyciu głowy należy nałożyć oliwę z oliwek i pozostawić ją na włosach na około 15 minut. Następnie należy włosy spłukać letnią wodą. Kolejnym dobrym sposobem jest mikstura zrobiona z drożdży rozpuszczonych w ciepłym mleku. Razem z miodem i jogurtem naturalnym miksturę należy nałożyć na głowę i pozostawić taką maseczkę na okres jednej godziny. Następnie oczywiście wszystko trzeba spłukać letnią wodą. W walce z wypadaniem włosów skutecznym środkiem jest czarna rzodkiew oraz czosnek.
Warto zatem korzystać ze sprawdzonych sposobów. Włosy są ozdobą każdego człowieka. Trzeba więc odpowiednio się o nie troszczyć.

Poznaj najlepszych. Ponad 12751 profili specjalistów.