Dołącz do nas już teraz!

Dodaj salon

Jak zwalczyć cellulit na wiosnę?

Opublikowano: 22.02.2017

Cellulit to przypadłość natury estetycznej, z którą na co dzień borykają się kobiety w różnym wieku. Dotyka ona zarówno młode osoby cierpiące na nadwagę jak i kobiety w ciąży, a także panie, które przechodzą zmiany hormonalne związane z okresem menopauzy. Gdy na ciele pojawi się skórka pomarańczowa ciężko jest ją zwalczyć, o wiele lepiej jest zadbać o odpowiednią profilaktykę, tak aby nie dopuścić do powstania cellulitu.

Czym jest cellulit?

Powszechnie nazywany skórką pomarańczową jest defektem pojawiającym się w strukturach tkanki łącznej, która jest jednym z budulców skóry człowieka. W momencie, gdy pod warstwą skóry pojawia się tkanka tłuszczowa upośledza ona możliwości przepływu krwi i limfy prowadząc do powstawania nieestetycznych grudek nazywanych potocznie skórką pomarańczową.

Cellulit najczęściej pojawia się na udach, pośladkach, a także w okolicy brzucha i ramion. To właśnie te miejsca na ciele każdej kobiety są najbardziej podatne na przerost adypocytów czyli komórek tłuszczowych. Pierwsze zmiany na skórze można zaobserwować ściskając warstwę naskórka - jeżeli pojawią się fałdki i rowki, wówczas można mieć pewność, że w organizmie pojawiły się zaburzenia prowadzące do powstawania cellulitu.

Rodzaje cellulitu.

Przez wiele lat cellulit był wiązany wyłącznie z otyłością i za jego głównego sprawcę uważany był tłuszcz odkładający się w warstwie podskórnej. Dzięki najnowszym badaniom udało się wykazać, że owszem cellulit tłuszczowy jest najczęściej występującym rodzajem tego schorzenia lecz oprócz niego wyróżnić jeszcze można tak zwany cellulit wodny.

Za powstawanie cellulitu tłuszczowego odpowiedzialne są zaburzenia w organizmie w wyniku których tkanka lipidowa nie ulega prawidłowemu rozkładowi. Zamiast być neutralizowana tworzy ona zbitki tłuszczowe, które gołym okiem widoczne są pod skórą w postaci zbitek i grudek tłuszczowych.

Z kolei cellulit wodny to przypadłość z jaką mogą borykać się również osoby bardzo szczupłe, które nigdy nie miały problemów z nadwagą. Powstaje on w momencie, gdy dochodzi do nieprawidłowej gospodarki hormonalnej w ciele kobiety. W przypadku takich zaburzeń nadwyżka lipidów oraz wody zamiast być wydalana z organizmu pod koniec cyklu miesięcznego jest gromadzona pod skórą powodując defekt kosmetyczny.

Przyczyny powstawania cellulitu.

Wbrew obiegowej opinii cellulit nie dotyczy tylko i wyłącznie osób otyłych. Istnieje kilka przyczyn mogących powodować to schorzenie. W zależności od zdiagnozowanej przyczyny występowania skórki pomarańczowej inne powinny być metody prowadzące do jej usunięcia.

Jako jedną z głównych przyczyn gromadzenia się cellulitu w organizmie wymieniane są zmiany hormonalne. Nadwyżka estrogenu w stosunku do progesteronu może powodować zmiany skórne. To właśnie dlatego najczęściej z cellulitem problem mają kobiety po okresie dojrzewania oraz przed menopauzą, czyli w okresach gdy w kobiecym organizmie dochodzi do prawdziwej burzy hormonalnej.

Inną przyczyną powstawania cellulitu mogą być zaburzenia związane z gospodarką limfatyczną organizmu. Układ limfatyczny odpowiedzialny jest w dużej mierze za wydalanie substancji toksycznych jakie do ciała dostają się na przykład wraz z pożywieniem. Jeżeli nie funkcjonuje on w sposób prawidłowy, wówczas część toksyn może przedostawać się do warstwy podskórnej gdzie upośledzają one prawidłową strukturę tkanki tłuszczowej.

Istotną kwestią jaka ma wpływ na kondycję organizmu, a co za tym idzie również elastyczność warstw skórnych jest prawidłowa dieta. Nadmierne spożywanie potraw tłustych oraz wysoko przetworzonych sprzyja gromadzeniu lipidów i wytwarzaniu się skórki pomarańczowej. Za cellulit w równej mierze co niewłaściwa dieta odpowiedzialny jest również styl życia wykluczający codzienną aktywność fizyczną.

Jak walczyć z cellulitem?

Z każdym dniem jest coraz bliżej do wiosny i wiele pań zadaje sobie pytanie jak na wiosnę pozbyć się cellulitu? Warto zdawać sobie sprawę z tego, że skórka pomarańczowa bywa niekiedy bardzo trudnym przeciwnikiem i aby z nim wygrać trzeba podjąć bardzo szerokie działania uwzględniające różne aspekty życia.

Po pierwsze dieta.

Odpowiednia i dobrze zbilansowana dieta potrafi zdziałać prawdziwe cuda. I nie chodzi w tym przypadku jedynie o drastyczne ograniczenie spożywanych kalorii i głodzenie się, a o dostarczanie organizmowi wartościowych produktów bogatych w cenne substancje odżywcze umożliwiające prawidłowe funkcjonowanie. Aby mieć pewność, że dieta będzie prawidłowo skomponowana warto udać się do dietetyka, który biorąc pod uwagę różne aspekty takie jak między innymi wiek, rodzaj wykonywanego zawodu czy ewentualne schorzenia obliczy dzienne kaloryczne zapotrzebowanie organizmu i na tej podstawie przedstawi optymalny plan żywieniowy.

Jeżeli wizyta u dietetyka jest z różnych względów niemożliwa, wówczas warto na własną rękę próbować wprowadzić chociaż drobne zmiany w sposobie odżywiania się. Kluczową kwestią jest jakość i ilość spożywanych posiłków. Dobrze jest ograniczyć ich ilość do pięciu - począwszy od solidnego śniadania spożywanego maksymalnie godzinę po przebudzeniu, a na lekkiej kolacji kończąc. Komponując poszczególne posiłki należy sięgać po świeże produkty, najlepiej nie wzbogacane o środki chemiczne. Z diety koniecznie trzeba wykluczyć wszelkie używki oraz słodycze, które najlepiej jest zastąpić świeżymi owocami i warzywami. Zgodnie z zaleceniami specjalistów od zdrowego żywienia każda dorosła osoba powinna także w ciągu dnia przyjmować około dwóch litrów płynów. Odpowiednie nawadnianie organizmu pomoże nie tylko usunąć z niego toksyny i odpadki przemiany materii ale również zapełniając żołądek ograniczy poczucie głodu.

Ruch to zdrowie.

Kolejną ważną kwestią w walce z cellulitem jest codzienna aktywność fizyczna. Osoby borykające się z nadwagą powinny w pierwszej kolejności sięgnąć po treningi cardio, które przyczynią się do spalania tkanki tłuszczowej. Optymalne w tym przypadku są szybkie marsze, treningi biegowe, wycieczki rowerowe czy częste wizyty na basenie.

Jeżeli nadmiar codziennych obowiązków nie pozwala na wygospodarowanie godziny dziennie na dłuższy spacer, wówczas warto sięgnąć po ćwiczenia pomagające zwalczyć cellulit, które z powodzeniem można wykonywać w domowym zaciszu. Już nawet piętnaście minut codziennego treningu przyniesie poprawę kondycji skóry, oczywiście jeżeli ćwiczenia te będą wykonywane regularnie.

Jakie ćwiczenia skutecznie pomogą w walce ze skórką pomarańczową? Spokojne, nie chodzi tu bynajmniej o jakieś bardzo skomplikowane zestawy ćwiczeń wymagające ponadprzeciętnej kondycji. W przypadku cellulitu zgromadzonego na udach oraz pośladkach najlepiej sprawdzą się tradycyjne przysiady. Ważne jest, aby ćwiczenie to wykonywać w prawidłowy sposób, w przeciwnym razie można ulec bolesnej kontuzji przeciążając kolana. W walce z cellulitem zgromadzonym w okolicach brzucha najlepszą bronią okazują się tradycyjne brzuszki. Jest ich kilka rodzajów - począwszy od tradycyjnych wykonywanych w pozycji leżącej z ugiętymi kolanami, przez skośne aż po russian twist. Dobrze jest naprzemiennie wykonywać różne rodzaje brzuszków - w ten sposób zmusza się do pracy rozmaite grupy mięśni - zarówno płaskie, poprzeczne jak i głębokie.

Kosmetyki na cellulit.

Na rynku kosmetycznym dostępnych jest bardzo dużo specyfików pomagających w walce z cellulitem. Najpopularniejsze są balsamy do ciala. Wybierając konkretny kosmetyk dobrze jest zapoznać się z jego składem, ponieważ występuje kilka składników, które w skondensowanych dawkach przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej.

Warto także od czasu do czasu znaleźć czas na chwilę relaksu domowe spa. Naprzemienne ciepłe i zimne prysznice, masaże specjalną szczotką czy kawowe pellingi - wszystkie te proste zabiegi pomogą pozbyć się cellulitu.

Zabiegi na cellulit w gabinecie kosmetycznym.

Jeżeli domowe sposoby nie pomagają i pomimo stosowania zrównoważonej diety, aktywności fizycznej oraz masaży i odpowiedniej pielęgnacji skórka pomarańczowa nie chce ustępować, wówczas całą kurację warto uzupełnić o regularne wizyty w gabinecie kosmetycznym.

Salony piękności w swojej ofercie mają przynajmniej kilka zróżnicowanych zabiegów dzięki którym proces pozbywania się cellulitu może być znacznie krótszy. Najbardziej powszechnym zabiegiem jest drenaż limfatyczny. Jest to rodzaj specjalnego masażu uciskowego, którego zadaniem jest usprawnienie gospodarki limfatycznej w organizmie. Dobre rezultaty może zapewnić również mezoterapia, która polega na wstrzykiwaniu w warstwę podskórną specjalnych, stymulujących mieszanek odżywczych. Odpowiednią terapię z pewnością doradzi doświadczona kosmetyczka - może się bowiem okazać, że wystarczające będą tradycyjne masaże poprawiające ukrwienie organizmu.

Z cellulitem da się wygrać!

Bardzo rzadko zdarza się, że walka z cellulitem jest krótka i bezbolesna. Najczęściej jest to proces, który wymaga bardzo konkretnych zmian w stylu życia oraz kompleksowego działania zarówno w kwestiach żywieniowych, aktywności fizycznej jak i stosowania specjalistycznych zabiegów kosmetycznych. Jednak chcąc cieszyć się doskonałą sylwetką bez śladu skórki pomarańczowej warto uzbroić się w cierpliwość, bo jest to przeciwnik z którym przy odrobinie determinacji da się wygrać. Już dziś podejmij pierwsze kroki - sezon bikini coraz bliżej!

Poznaj najlepszych. Ponad 12751 profili specjalistów.