Dołącz do nas już teraz!

Dodaj salon

Kwasy medyczne: rodzaje i zastosowanie

Opublikowano: 23.01.2017

Współczesna kosmetologia to jedna z najszybciej rozwijających się - obok chirurgii plastycznej - dziedzin medycyny estetycznej. Kompleksowa dbałość o stan naszej skóry, włosów i paznokci to dzisiaj podstawowy standard zabiegów kosmetycznych, wykonywanych zarówno w zaciszu domowym, jak i ręką wykwalifikowanych specjalistów z pomocą zaawansowanych preparatów i urządzeń. Jednymi z najbardziej popularnych zabiegów są te z wykorzystaniem profesjonalnych kosmetyków zawierających wysokiej jakości kwasy medyczne.

Popularność tych zabiegów wynika nie tylko z szerokich możliwości zastosowania takich preparatów, ale również z dużego zróżnicowania cenowego i powszechnej dostępności tego typu środków w większości gabinetów kosmetycznych.
Rodzaje kwasów medycznych
Właściwością kwasów medycznych wykorzystywaną w kosmetologii jest zdolność złuszczania komórek naskórka i penetrowania warstw skóry właściwej. Dzięki temu skóra staje się bardziej miękka, a wnikanie składników odżywczych jest znacznie ułatwione. Kwasy medyczne różnią się między sobą szczegółowymi właściwościami i mechanizmem działania, a co się z tym wiąże, także zastosowaniem. Do najczęściej wykorzystywanych kwasów medycznych zaliczamy m. in.:
• kwas trójchlooctowy (TCA), najsilniejszy rodzaj kwasu stosowany w peelingach medycznych, pochodna kwasu octowego, może być wykorzystywany do poprawy stanu każdej cery problematycznej,
• kwasy owocowe (alfa hydroksykwasy, AHA), np. kwas glikolowy, cytrynowy, mlekowy, migdałowy: pozyskiwane z owoców, mleka i trzciny cukrowej mają liczne zastosowania w kosmetyce, zależnie od stężenia stanowią składnik preparatów nawilżających skórę i chroniących ją przed odwodnieniem lub są stosowane w peelingach chemicznych w celu stymulacji odnowy skóry,
• beta hydroksykwasy (BHA), np. kwas salicylowy o łagodniejszym od kwasów AHA działaniu, polecany dla skóry trądzikowej ze względu na działanie keratolityczne i przeciwzapalne,
• kwas pirogronowy charakteryzujący się silnym działaniem sebostatycznym – hamującym wydzielania serum oraz likwidującym zaskórniki.

Zastosowanie kwasów medycznych
Kwasy medyczne są powszechnie stosowane zarówno w kosmetologii, jak i chirurgii plastycznej. Ze względu na określone właściwości kwasów medycznych wykorzystywane są one w zróżnicowany sposób. Przede wszystkim stanowią substancję czynną profesjonalnych peelingów chemicznych stosowanych w gabinetach kosmetycznych i medycynie estetycznej oraz wchodzą w skład łagodniejszych kosmetyków przeznaczonych do użytku domowego o działaniu głównie nawilżającym i likwidującym niedoskonałości skóry (np. zaskórniki, krostki, drobne zmarszczki).
Peelingi kosmetyczne
Zawarte w peelingach chemicznych kwasy działają dwukierunkowo: złuszczają komórki naskórka oraz wnikają do warstw skóry właściwej. Peelingi chemiczne dzięki przyspieszeniu syntezy kolagenu i elastyny są bardzo skuteczne przy spłycaniu drobnych i głębszych zmarszczek, pozwalają również na zmniejszenie widoczności blizn i rozstępów. Stosowane są również w celu usuwania śladów potrądzikowych, likwidacji zaskórników i innych niedoskonałości skóry. Dobranie odpowiedniego kwasu oraz właściwego jego stężenia pozwala także na znaczne rozjaśnienie zmian pigmentacyjnych skóry twarzy, dłoni, szyi i dekoltu.
Zabiegi z wykorzystaniem kwasów medycznych najlepiej wykonywać w sezonie jesienno – zimowym ze względu na ograniczoną o tej porze roku podaż promieniowania słonecznego. Ponieważ peelingi chemiczne uwrażliwiają skórę, ważne w higienie pozabiegowej jest ograniczanie działania promieniowania UV, stąd zaleca się stosowanie kremów z wysokim filtrem, unikanie słońca oraz nie korzystanie z solariów.
Peelingi z użyciem kwasów medycznych polecane są dla każdego, kto jest niezadowolony ze stanu swojej skóry. Najpowszechniej stosowane są w przypadku skóry:
- zanieczyszczonej, trądzikowej i nadmiernie przetłuszczającej się,
- suchej, łuszczącej się i odwodnionej,
- dojrzałej, która utraciła jędrność,
- z przebarwieniami pigmentacyjnymi i o niejednolitym kolorycie.
Rodzaj, skład peelingu i stężenie użytych w nim kwasów uzależnione jest od indywidualnych cech pacjenta. Najbardziej inwazyjne preparaty zawierające kwasy o wysokim stężeniu mogą być stosowane tylko pod kontrolą lekarza medycyny estetycznej lub dermatologa, ale pozwalają na uzyskanie naprawdę spektakularnych efektów. Szczególnie w przypadku problemów z pogranicza medycyny i kosmetyki: znacznych przebarwień, widocznych blizn i innych defektów skórnych.

Składnik kosmetyków
Kwasy medyczne (głównie kwasy owocowe) w niższych stężeniach wchodzą w skład wielu preparatów kosmetycznych polecanych przy skórze z przebarwieniami, zmarszczkami czy niedoskonałościami typu zaskórniki i krostki. W kremach i serach do skóry twarzy i ciała kwasy te stosowane są w niskich stężeniach (poniżej 15%). Ogromna zaletą tego typu kosmetyków jest to, że mogą być stosowane samodzielnie w domu i nie wymagają regularnych wizyt w gabinecie kosmetycznym. Oczywiście przed rozpoczęciem takiej kuracji dobrze udać się do specjalisty (lekarza dermatologa, medycyny estetycznej lub po prostu wykwalifikowanej kosmetyczki) w celu oceny stanu naszej skóry i dobrania odpowiedniego preparatu. Rezultaty takiej domowej kuracji nie pojawiają się tak szybko, jak po profesjonalnych zabiegach, ale regularne stosowanie właściwych kosmetyków może przynieść równie zadowalające efekty lub po prostu wzmocnić działanie zabiegów gabinetowych. Kosmetyki zawierające kwasy AHA lub BHA, często mają w składzie także kwas hialuronowy. Jest to polisacharyd, który dzięki swoim właściwościami wiązania wody świetnie wspomaga odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Podwójny skład kosmetyków pozwala na synergistyczne działanie tych substancji czynnych. Kwasy owocowe zmiękczają skórę i ułatwiają wnikanie cząsteczek kwasu hialuronowego oraz innych składników, np. witamin, dzięki czemu działanie preparatu jest dużo skuteczniejsze.

Warto wiedzieć, jak liczne zastosowania mają nowoczesne preparaty zawierające kwasy medyczne, zwłaszcza w kosmetologii. Dzięki nim możliwa jest znaczna poprawa stanu zdrowia naszej skóry, a tym samym naszego nastroju i poczucia własnej wartości.

Poznaj najlepszych. Ponad 12751 profili specjalistów.