Dołącz do nas już teraz!

Dodaj salon

Pedicure medyczny - narzędzie w walce z dolegliwościami stóp

Opublikowano: 29.03.2017

Pedicure medyczny, nazywany inaczej pedicure podologicznym lub leczniczym jest to zabieg przeprowadzany w gabinetach kosmetycznych, lub gabinetach podologicznych mający na celu pielęgnacje i leczenie stóp. Specjalista w jego trakcie może usunąć szereg zmian na stopach, które powodują dyskomfort podczas poruszania się. Zadbane, zdrowe stopy są bardzo ważne, nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Bolesne zmiany w obrębie stóp np. modzele wpływają na sposób stawiania stopy, a nieprawidłowości w tym zakresie odbijają się na stawach oraz kręgosłupie.


Pedicure lecznicze powinien przeprowadzać wykwalifikowany specjalista z dziedziny podologii. Aby móc przeprowadzać takie zabiegi, musi on mieć wiedzę z zakresu osteologii, miologii, dermatologii, limfologii, angiologii oraz biotribologii. Na osobie takiej ciąży duża odpowiedzialność i aby móc ją udźwignąć musi posiadać silne filary oparte o specjalistyczną wiedzę. Obecnie zawód ten nie jest jeszcze zarejestrowany w Polsce, ale istnieje wiele szkół, kursów przegotowujących specjalistów w tej dziedzinie, czyli podologów.

Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek zabiegu w obrębie stóp podolog przeprowadza krótki wywiad z klientem, w którego trakcie uzyskuje odpowiedzi na pytania takie jak np. czy klient choruje na choroby układu krążenia, na cukrzycę, czy ma żylaki, czy ma problemy z krzepnięciem krwi itd. Pytania te podyktowane są dobrem pacjenta, gdyż zabieg musi być dla niego w pełni bezpieczny. Odpowiedzi na pytania mają wpływ na to, w jaki sposób zabieg zostanie przeprowadzany, np. w przypadku osób z cukrzycą szczególnie ważne jest, aby nie dopuścić do przerwania powłoki skórnej, gdyż u osób z tym schorzeniem rany goja się bardzo trudno i mogą wystąpić nieprzyjemne powikłania.

Wskazaniami do przeprowadzenia pedicure leczniczego są: wrastające paznokcie, modzele, odciski, pękające pięty, nagniotki, haluksy oraz stopa cukrzycowa. Istnieją również przeciwwskazania, które nie pozwalają na wykonanie zabiegu w danej chwili. Przeciwwskazania to stany zapalne w obrębie stóp, wykwity łuszczycowe w obrębie stóp, brodawki wirusowe, grzybica stóp oraz świeże rany i świeże blizny. Wykwalifikowany podolog w przypadku zaistnienia przeciwwskazań będzie w stanie udzielić porady oraz skierować do specjalisty np. dermatologa, który pomoże w likwidacji np. brodawek wirusowych, dzięki czemu zabieg u podologa będzie mógł się odbyć w innym, późniejszym terminie.

Wrastające paznokcie
Jest to problem dość często występujący, mający charakter przewlekły oraz wiążący się z dużym ryzykiem nawrotu, sięgającym aż 70 - 90%. Najczęściej występuje u osób między 15 a 40 rokiem życie i w większości dotyczy mężczyzn. Zazwyczaj dotyka on palucha i jego strony bocznej. Wyróżnia się dwa typy wrastających paznokci, to jest: typ młodzieńczy i typ dorosły. Przyczyny wrastających paznokci to między innymi niewłaściwe ich obcinanie, zaburzenia mikrokrążenia, nieodpowiednie obuwie, nadwaga. Obecnie odchodzi się od leczenia metodą zrywania paznokci, a na jej miejsce stosuje się sposoby mnie drastyczne i dające świetne efekty. Powszechne zastosowanie znajdują klamry wykonane np. ze stali chirurgicznej. Klamra ma na celu korekcję toru wzrostu paznokcia. Leczenie trawa od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Modzele, odciski
Modzele są to odciski, czyli zgrubienie warstwy rogowej naskórka powstałe w wyniku ciągłego, powtarzającego się ucisku w danym miejscu. W przypadku dużego zgrubienia oraz nacisku modzele mogą pękać i dochodzi wtedy do uczucia dyskomfortu w wyniku bólu i krwawienia. Istnieje także duże ryzyko powstania infekcji w tym miejscu. W profesjonalnym gabinecie podologicznym modzele i odciski są usuwane zazwyczaj za pomocą skalpela lub omegi.

Pękające pięty
Sucha skóra stóp może prowadzić do powstania w ich obrębie pęknięć. Przyczyną suchej skóry może być między innymi zaburzona praca układu żylnego i tętniczego, prowadząca do zaburzeń w fizjologii skóry. Sucha skóra to nie jedyna możliwa przyczyna powstania pęknięć. Inne przyczyny nadmiernego rogowacenia stóp to nadwaga, grzybica skóry, zaburzenia hormonalne, nieodpowiednie buty, deformacje w budowie stóp. Pęknięcia mogą być bardzo głębokie, sięgające aż do skóry właściwej i stanowiące wtedy duże niebezpieczeństwo dla zdrowia, gdyż w ich wyniku może dość do stanu zapalnego w organizmie. Pękające pięty stanowią wrota dostępu do organizmu dla różnych bakterii oraz wirusów, Zazwyczaj w celu usunięcia pęknięć stosuje się frezarkę diamentową, a także specjalne maski i kremy lecznicze.

Nagniotki
Powstają w wyniku miejscowego ucisku, jednak odróżnia jej od odcisku istnienie stożkowego czopu rogowego tzw. korzenia, zbudowanego z zagęszczonych komórek rogowych sięgającego w głąb warstw skóry. Czop rogowy drażni zakończenia nerwowe, w wyniku czego może pojawiać się napadowy ból. Wyróżnia się kilka rodzajów nagniotków tj. twarde, miękkie, rozsiane, naczyniowe, nerwowo-naczyniowe i podpaznokciowe. Często współistnieją one z modzelami. W gabinecie podologicznym nagniotki usuwa się zazwyczaj za pomocą frezarki diamentowej, skalpela, dłuta bądź lasera CO2.

Haluksy
Przyczyn powstawania haluksów upatruje się w pewnych predyspozycjach osobniczych o podłożu genetycznym takich jak stopa Mortona, stopa pronacyjna, nadmierna ruchomość stawów oraz zależnych od nas, wynikających np. z nieprawidłowego, źle dobranego obuwia z wąskimi noskami i twardymi podeszwami. Haluks, chociaż laikowi kojarzy się przede wszystkim z brzydko wystającą naroślą w okolicy stawu palucha, jest dużą deformacją przodostopia i śródstopia. W gabinecie podologicznym może zostać założona orteza w celu korekcji deformacji lub tape podologiczny, czyli plaster służący do korekcji deformacji, który można nosić całą dobę oraz swobodnie uprawiać w nim sport. W przypadku haluksów zmianie ulega także sposób stawiania stopy, a więc istnieje ryzyko zwiększonego powstawania np. odcisków, nagniotków, z którymi walczy się za wykorzystaniem pedicure medycznego.

Stopa cukrzycowa
Jednym z najpoważniejszych powikłań cukrzycy jest stopa cukrzycowa. Jej pielęgnacją oraz leczeniem może zajmować się wykwalifikowany podolog. W obrębie skóry stopy cukrzycowej dochodzi do wielu zwyrodnień warstwy podskórnej, przydatków oraz kości, stawów i mięśni. W następstwie tych nieprawidłowości dochodzi do deformacji paznokci, a także powstawania rogowaceń i modzeli. U osób z cukrzycą odpowiednia pielęgnacja stóp jest niezwykle istotna, gdyż zaniedbania w tej sprawie mogą prowadzić nawet do amputacji fragmentu stopy lub jej całości. Osoba borykająca się z tym problemem wymaga szczególnej opieki, gdyż błędy w sztuce wykonywania zabiegów oraz stosowanie zabiegów przeciwwskazanych np. wycinanie skórek, może mieć katastrofalne następstwa.

Poznaj najlepszych. Ponad 12727 profili specjalistów.