Dołącz do nas już teraz!

Dodaj salon

Peeling, jaki dla kogo?

Opublikowano: 19.05.2016

Peeling jest świetnym sposobem na odzyskanie młodego wyglądu naszej skóry, złuszczenie i usunięcie zrogowaciałego naskórka. Nie możemy jednak wybierać rodzaju peelingu pochopnie. Musimy zwrócić uwagę na to, który z dostępnych na rynku środków będzie najbezpieczniejszy i najbardziej korzystny dla naszej skóry. Kiedy chcemy, by nasza skóra zyskała na gładkości, często sięgamy po peeling złuszczająco-ścierający.

Substancja taka zawiera w sobie drobinki, które usuwają zanieczyszczenia i zrogowacenia z powierzchni skóry. Działają na zasadzie papieru ściernego. Drobinkami takimi mogą być kryształki soli, ziarenka piasku czy kreda. Pomimo swoich właściwości ścierających, peeling nie podrażnia skóry, jest zupełnie bezpieczny dla naszej skóry. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów peelingów, które możemy dobierać zgodnie z naszymi preferencjami, a przede wszystkim zgodnie z potrzebami naszej skóry. Najbardziej chyba popularną postacią peelingu jest żel, który w swojej strukturze zawiera ścierające drobinki. Taki peeling może służyć nam jako mydło do codziennej higieny. Żele pięknie pachną, pienią się, myją, a złuszczające drobinki usuwają zanieczyszczenia z powierzchni naszej skóry. Równie popularne są też peelingi w postaci kremu. Takie substancje stosuje się na umytą i osuszoną skórę, wmasowuje się, a następnie spłukuje ciepłą wodą. Po zastosowaniu tego rodzaju peelingu, nasza skóra pozostanie gładka, czysta i świeża. Miłośnicy lekkich środków do mycia również znajdą coś dla siebie. Popularne bowiem stały się delikatne emulsje, świetnie pieniące się, idealne dla skóry wrażliwej. Takie środki również mają działanie złuszczające, usuwają martwy naskórek i zanieczyszczenia skóry, pozostawiając uczucie świeżości i czystości skóry.

Ze względu na konsystencję i skład, peelingi dzielimy na kilka rodzajów. Pierwszym z nich są peelingi mechaniczne. Do tej kategorii zaliczamy peelingi, zawierające w swoim składzie ścierające, twarde cząsteczki. Kolejnym rodzajem są peelingi enzymatyczne. Te z kolei usuwają martwy naskórek w nieco inny sposób. Zawierają one specjalne enzymy, których zadaniem jest ułatwienie i usprawnienie procesu złuszczania naskórka. Takie substancje są bardzo korzystne dla skóry, nie powodują zaczerwień, podrażnień, nie uczulają. Omówione powyżej peelingi możemy stosować do całego ciała. Istnieje jednak jeszcze jeden rodzaj peelingów, a mianowicie peelingi specjalne. Służą one do stosowania na poszczególnych częściach ciała – twarzy, dłoni, stóp itp. Oczywiste jest, że peeling przeznaczony do pielęgnacji twarzy musi być znacznie delikatniejszy niż ten przeznaczony do złuszczani naskórka z łokci czy stóp. Każda z tych substancji zawiera składniki odpowiednie do pielęgnacji różnych części ciała, zapewniając idealne efekty i zero podrażnień. Peeling może stosować każdy, istnieją jednak wskazówki do ich stosowania, pozwalające na osiągnięcie w pełni zamierzonego efektu. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rodzaj naszej skóry. Inne bowiem peelingi będą odpowiednie dla cery tłustej, a inne do cery suchej.

Do cery suchej najskuteczniejsze będą peelingi enzymatyczne. Skóra sucha często jest bardzo odwodniona i potrzebuje głębokiego nawilżenia. Cera tłusta i mieszana natomiast świetnie znosi działanie peelingów mechanicznych, z drobinkami złuszczającymi w swoim składzie. Z powodzeniem mogą one zastępować mydło, bowiem bardzo dobrze zmywają łój ze skóry, odświeżają ją i oczyszczają. Specjalną troską należy objąć skórę nadwrażliwą. Osoby z tym problemem powinny zaopatrzyć się w lekkie żele bez drobinek ścierających, jednak w żadnym wypadku nie powinny stosować go podczas stanów zapalnych skóry i trądziku, bowiem zmiany skórne mogą zostać podrażnione, a ich stan może się pogorszyć. Specjalne potrzeby ma też cera z naczynkami krwionośnymi. Taki problem wymaga zastosowania środka specjalnego dla tego typu cery. Peeling jest niezwykle skuteczny, jeśli tylko jest właściwie stosowany. Jak zrobić to najlepiej? Otóż, peeling powinniśmy nakładać po umyciu, na świeżą skórę. Bez względu na jego postać, należy go wmasowywać okrężnymi ruchami przez kilka minut, a na końcu po prostu spłukać ciepłą wodą. Jak właściwie działa peeling? Działanie jest bardzo złożone. Drobinki, zawarte w peelingu, złuszczają martwą warstwę obumarłego naskórka, pobudzając skórę do produkowania nowych komórek. Po zastosowaniu tego typu substancji, skóra staje się jedwabista, gładka i miękka w dotyku. Koloryt skóry staje się jednolity, przebarwienia i defekty skórne są znacznie mniej widoczne, a my cieszymy się młodszym o kilka lat wyglądem.

Stosowanie peelingów ma swoje wady i zalety. Do tych pierwszych należy niewątpliwie fakt, że skóra po jego zastosowaniu jest świeża, czysta i gładka. Peeling ściera wierzchnią warstwę naskórka, dzięki czemu mniej widoczne są zmiany, powstające na powierzchni skóry. Zaletą jest też bezpieczeństwo w stosowaniu. Zniszczenie skóry jest wręcz nierealne, jedyne, czym możemy przypłacić zbyt mocne stosowanie peelingu to zaczerwienie i podrażnienie skóry które z całą pewnością zniknie za kilka dni. Stosowanie tego typu substancji ma też kilka wad. Przede wszystkim, wymaga rozwagi. Nie wolno peelingować np. skóry twarzy gruboziarnistym peelingiem, przystosowanym do pielęgnacji stóp. Spowoduje to prawdopodobnie silne podrażnienia skóry, które mogą być bolesne i mało estetyczne. Poza tym, peeling owszem, ściera wierzchnią warstwę naskórka, ale nie wnika na tyle głęboko, by usunąć przebarwienia czy zaskórniki. Dlatego też poważniejsze problemy ze skórą pozostają nierozwiązane. Kolejną wadą peelingów jest też fakt, że skóra, którą często poddajemy działaniu substancji złuszczających, staje się bardzo wrażliwa. Daje się to odczuć zwłaszcza w przypadku skóry twarzy, która staje się szczególnie nadwrażliwa na wszelkie bodźce. Nie można zapominać o odpowiednim jej nawilżaniu i ochronie, szczególnie podczas niskiej temperatury czy mrozu. Zaleca się stosowanie peelingu nie częściej niż raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu. Częstsze stosowanie może skutkować zaczerwienieniem skóry i nieprzyjemnym i nieestetycznym podrażnieniem. Rodzajem peelingu, zdobywającym coraz to większe zainteresowanie są maseczki peel-off. Są one dostępne w postaci żelu, którym smarujemy twarz. Żel zastyga, tworząc przezroczystą powłokę, przylegającą do twarzy, którą ściąga się po kilku minutach. Maseczki peel-off oczyszczają skórę, usuwają wierzchnią jej warstwę i wszelkie zanieczyszczenia z jej powierzchni. Są niezwykle wygodne, nie brudzą, działają szybko i skutecznie. Co więcej, są odpowiednie do każdego typu skóry. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo środków peelingujących, złuszczających i oczyszczających skórę. Warto je stosować jako element regularnej higieny naszej skóry, która z całą pewnością odwdzięczy nam się za to pięknym, młodym wyglądem. Nie zapominajmy jednak o zasadach zdrowego rozsądku, nie przesadzajmy z częstotliwością stosowania peelingu, szczególnie na twarzy i innych wrażliwych częściach ciała.

Poznaj najlepszych. Ponad 12751 profili specjalistów.