Dołącz do nas już teraz!

Dodaj salon

Prawdy i mity o paznokciach

Opublikowano: 17.03.2016

Piękne i zadbane paznokcie, szczególnie u rąk, z pewnością stanowią ozdobę dłoni. Tak samo stopy ze starannie wypielęgnowanymi paznokciami na pewno znacznie lepiej prezentują się w butach z odkrytymi palcami. Jak jednak o nie dbać, aby zawsze wyglądały dobrze? Wokół paznokci narosło wiele mitów, które często powodują, że zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w niewłaściwy sposób i pomimo wielu starań, nie można uzyskać ich idealnego wyglądu.

Na początek garść mitów, o których warto wiedzieć, i na pewno nie należy się do nich stosować.

1. Obcinanie i piłowanie paznokci. Można usłyszeć opinie, że do skracania paznokci powinno się stosować jedynie obcinaczki. Niestety jest to mit, gdyż wprost przeciwnie, to obcinaczka naraża je na gorsze zniszczenia. Może być bowiem powodem pęknięć płytki paznokcia, co z kolei doprowadza do ich pękania. Najlepiej do skrócenia paznokci stosować pilnik, jednak należy pamiętać, aby sposób wykonywania tej czynności był właściwy. Paznokcie bowiem trzeba piłować od środka do zewnątrz, dzięki czemu nie będą narażone na zbytnie naruszenie ich powierzchni. Idealny do tego jest papierowy pilnik, który nie narusza zbyt mocno płytki paznokci.

2. Im częściej obcina się paznokcie, tym będą dłuższe. Niestety nie jest to prawdą. Tempo, w jakim rosną paznokcie w znacznej mierze uzależnione jest przede wszystkim od genów. Dlatego też podczas gdy jednym będą rosły niezwykle szybko, inni na wymarzoną ich długość będą musieli poczekać znacznie dłużej.

3. Dmuchanie na świeży lakier do paznokci przyspieszy jego wysychanie. Niestety nie jest to prawda. Lakiery zawierają bardzo często rozpuszczalniki, które pod wpływem oddechu utlenia się. W efekcie zamiast skrócić, dość mocno można wydłużyć czas zasychania emalii. Nie można zapominać także o tym, że nasz oddech zawiera wilgoć. Dmuchając na paznokcie powodujemy, że wiąże się ona z cząsteczkami lakieru. Efekt - zmatowiała powierzchnia emalii. Dlatego też jeżeli chcemy się cieszyć pięknymi i błyszczącymi paznokciami, na pewno dobrze jest cierpliwie poczekać na odpowiednie utwardzenie lakieru.

4. Paznokcie nie "oddychają" pod lakierem. To kolejny mit, bardzo często powielany dalej. Paznokcie nie potrzebują tlenu, gdyż jest to martwa tkanka. Można powiedzieć że nawet wprost przeciwnie, położona na płytce paznokcia emalia wzmacnia go dodatkową warstwą, i jednocześnie chroni przed czynnikami zewnętrznymi, jak na przykład detergenty w środkach do czyszczenia. Warto jednak pamiętać o tym, aby przed położeniem lakieru zastosować bezbarwną emalię podkładową. Będzie ona chronić płytkę przed żółknięciem, co może się zdarzyć na przykład podczas stosowania ciemnych emalii. Raz na jakiś czas jednak dobrze jest jednak zmyć lakier i zastosować zabiegi pielęgnacyjne, jak na przykład kąpiel w olejkach, dzięki czemu płytki paznokci będą gładkie i lśniące.

5. Białe plamki na paznokciach oznaczają niedobory witamin. To także kolejny mit. Zazwyczaj pojawiają się w sytuacji, gdy paznokcie doznały urazu. Jest to spowodowane zniszczeniem komórek na pewnym obszarze, co objawia się właśnie białymi plamkami. Wraz ze wzrostem paznokcia przesuwają się ku górze, aż w końcu będzie można je obciąć.

6. Lakiery niszczą paznokcie. Obecnie takie twierdzenie należy uznać za mit. Niektóre substancje, które mogły być tego przyczyną, już dość dawno zostały weliminowane z tego typu kosmetyków, dlatego też obecnie nie ma obaw, że stosując emalię do paznokci narazimy je na ogromne zniszczenia.

 

Spośród wielu informacji na temat pielęgnacji paznokci warto jednak wyłowić także te, będące prawdą.


1. Sok z cytryny usuwa przebarwienia paznokci. To akurat jest prawda, paznokcie można namoczyć w wodzie z dodatkiem soku z cytryny lub też po prostu włożyć je w połówkę owocu. Paznokcie żółkną na przykład od palenia papierosów, jednak ciemne lakiery, położone bezpośrednio na płytkę paznokcia, również mogą się do tego przyczyniać.

2. Zbyt częste polerowanie niszczy paznokcie. Podczas polerowania ścierana jest zewnętrzna warstwa płytki paznokcia. Jeżeli tego typu zabiegi są wykonywane zbyt często, staje się ona znacznie cieńsza, i tym samym o wiele podatniejsza na łamanie czy inne uszkodzenia. Poza tym, niewłaściwe wykonywanie tego zabiegu może być przyczyną powstawania nierówności i wgłębień na paznokciach. Dlatego też na pewno najlepiej jest, jeżeli zajmie się tym profesjonalista.

3. Skórki powinno się odsuwać a nie wycinać. Wycinanie skórek jest niebezpieczne, ponieważ można w ten sposób doprowadzić do powstawania ran i zadziorów, które mogą zakończyć się nawet stanem zapalnym. Dlatego też skórki powinny być odsuwane, najlepiej specjalnie do tego przeznaczoną szpatułką. Na rynku można dostać odpowiednio wykonane drewniane szpatułki, które są znacznie bezpieczniejsze niż metalowe. Regularne wykonywanie tej czynności spowoduje, że skórki będą się dobrze prezentować.

4. Paznokcie przed obcinaniem dobrze jest namoczyć. Moczenie paznokci sprawia, że stają się one bardziej miękkie. Na pewno więc o wiele łatwiej jest je obciąć. Tam samo znacznie łatwiej jest odsuwać skórki, nie sprawiają bowiem zbyt dużego problemu. Jednakże ostrożnie należy postępować, jak chodzi o piłowanie wilgotnych paznokci. Są one bowiem znacznie bardziej podatne na mikrouszkodzenia, dlatego jeżeli przed obcinaniem dłonie były moczone, lepiej z piłowaniem poczekać, aż wyschną, a płytka paznokcia stwardnieje.

5. Lakier do paznokci lepiej trzymać w lodówce. Składniki emalii do paznokci pod wpływem ciepłego powietrza powodują, iż staje się on o wiele bardziej gęsty. To znacznie utrudnia jego nałożenie, co potem przekłada się na jego wygląd. Ponadto nie można zapominać o tym, że lakiery do paznokci także mają określony termin przydatności do użycia. Jeżeli więc jego konsystencja budzi jakiekolwiek wątpliwości, na pewno lepiej jest zrezygnować z jego stosowania.

6. Olejki, w tym olej rycynowy pomagają regenerować paznokcie. Olejki, takie jak na przykład olej arganowy, a przede wszystkim olejek rycynowy, pomagają niezwykle szybko przywrócić paznokciom ich dobry wygląd. Zawarte w nich składniki powodują, że bardzo szybko zostają naprawione mikrouszkodzenia, powstałe na płytce paznokcia podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Ponadto, po zastosowaniu olejków, paznokcie są znacznie bardziej błyszczące i wygładzają się. Najlepiej stosować je bezpośrednio na paznokcie, wcierając w płytkę niewielką ich ilość. Po kilku minutach nadmiar można zmyć.

7. Paznokciom u nóg nadaje się inny kształt. To prawda, paznokcie u nóg zawsze powinno się obcinać prosto. Natomiast paznokcie u rąk bez problemu można dowolnie kształtować i obcinać. Powodem takiego zachowania jest przede wszystkim zapobieganie wrastaniu paznokci. Jeżeli bowiem te u stóp zostaną obcięte w kształcie tzw. "migdałka", odrastając mogą wrastać w boki palców, co nie tylko nie wygląda zbyt estetycznie, ale przede wszystkim może być dość bolesne.
Nie można także zapominać, iż paznokcie potrzebują przede wszystkim regularnej pielęgnacji. Odpryski lakieru na paznokciach, zwłaszcza jeżeli ma on intensywny, ciemny kolor, na pewno nie wyglądają estetycznie. Tak samo nie można zapominać o stosowaniu kremu do rąk, który nawilża nie tylko dłonie, ale także płytkę paznokcia.

Poznaj najlepszych. Ponad 12727 profili specjalistów.