Dołącz do nas już teraz!

Dodaj salon

Tajniki depilacji

Opublikowano: 08.06.2018

Depilacja wykonana w warunkach domowych nigdy nie przynosi takiego efektu, jak zabieg zrobiony w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Wprawdzie efekt początkowy jest podobny, jednak trwałość zabiegu wykonanego samodzielnie pozostawia wiele do życzenia. Usuwanie zbędnego owłosienia z nóg oraz innych części ciała niejednokrotnie przypomina walkę z wiatrakami – trudno osiągnąć domowymi metodami trwałe efekty. Depilacja obejmuje wiele partii ciała, począwszy od drobnych niedoskonałości na twarzy, takich jak wąsik i broda, a skończywszy na nogach, pachach czy miejscach intymnych, czyli bikini. Usuwanie zbędnego owłosienia w teorii można przeprowadzić na wiele różnych sposobów, w praktyce jednak – zrobienie tego nie jest takie łatwe, jak pokazują nam reklamy.

Maszynka do golenia czy depilator

Najpopularniejszą metodą depilacji pozostaje maszynka. Zabieg można wykonać w domowym zaciszu, nie angażując nikogo. Jest to także najtańszy sposób depilacji. Maszynka i kosmetyki do depilacji nie są szczególnie drogie. Często jednak jej następstwem jest podrażnienie skóry. Otarcia, krostki, zranienia czy sucha skóra to problemy, które zna każda kobieta. Taki sposób walki z niechcianym owłosieniem pozwala cieszyć się gładką skórą tylko przez krótki czas. Cięcie włosa przyśpiesza jego rozwój i wzmacnia strukturę.

Użycie depilatora również jest nie dla każdego, bo każdy ma inny próg bólu, dla niektórych kobiet depilator jest zbyt bolesny. W ofercie są urządzenia chłodzące, masujące czy nadające się do stosowania pod prysznicem, jednak mimo tych ulepszeń depilator bardzo często powoduje wrastanie włosków, jako że bywają one urywane tuż przy skórze, zamiast wyrywane z cebulkami. Korzystanie z maszynki do golenia, czy to tradycyjnej, czy elektrycznej, wymaga powtarzania nawet codziennie.

Metoda depilacji ciepłym woskiem

Depilacja woskiem natomiast gwarantuje trwałość efektów nawet około miesiąca, za to trudno przeprowadzić ją w domu. Aby zabieg usuwania włosków tą metodą był naprawdę skuteczny, konieczne jest zarówno nakładanie, jak i zrywanie plastrów z woskiem pod odpowiednim kątem, dzięki czemu wyrwiemy je za pierwszym razem, nie powodując niepotrzebnego bólu ani nie urywając włosów. W niektórych miejscach trudno zrobić to samej – już choćby depilacja tyłu nóg jest wyzwaniem.

Jeżeli zależy nam na gładkości nóg i innych części ciała na dłużej oraz skórze wolnej od podrażnień i komplikacji, warto odwiedzić dobry salon kosmetyczny. Dobrze przeszkolona, znająca się na rzeczy osoba przeprowadzi zabieg depilacji woskiem w taki sposób, że jedyne nieprzyjemności, jakie mogą nas spotkać, to zaczerwienienie tuż po. To normalne następstwo depilacji, może utrzymywać się ono u osób z wrażliwszą skórą jeszcze na drugi dzień. Jednak prawidłowo przeprowadzona depilacja, z nakładaniem i zrywaniem materiału w odpowiednich kierunkach i we właściwym momencie po zastygnięciu wosku gwarantuje, że włoski będą wyrwane, a nie urwane, co zapobiegnie ich wrastaniu. Jeżeli mamy problem z tą przypadłością, warto wcześniej skonsultować się z kosmetyczką – prawdopodobnie zaleci nam stosowanie wcześniej peelingu i powstrzymanie się przed goleniem włosów, by były one nieco dłuższe niż w wypadku osób niemających problemów z wrastaniem. Efekty zabiegu depilacji będą się utrzymywać w zależności od grubości włosa od 2 do 6 tygodni.

Wosk to jedna z najwygodniejszych metod depilacji. Jednorazowe zerwanie plastra boli o wiele mniej niż sesja z depilatorem, zwłaszcza, kiedy ktoś zrobi to fachowo, naprawdę zdecydowanym ruchem. Możemy cieszyć się gładką skórą przez kilka tygodni i chociaż dyskomfortem może być okres, kiedy włoski odrastają zanim będzie je można znów wyrwać – to z czasem rosną słabsze, cieńsze i mniej widoczne. Gabinety starają się zapewnić każdemu klientowi jak najwyższy komfort, pokoje do zabiegów są przytulne, a obsługa niezwykle życzliwa. Jednak sam zawód kosmetyczki nie gwarantuje, że osoba zrobi to bezboleśnie i skutecznie, dlatego lepiej, jeżeli ma dodatkowy certyfikat ukończonego kursu lub właśnie w depilacji się specjalizuje.

Istnieje kilka przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu depilacji. W pierwszej kolejności są to zmiany chorobowe skóry w miejscu, gdzie występuje nadmierne owłosienie. Drugim przeciwwskazaniem jest występowanie żylaków, zapalenie żył i słaba krzepliwość krwi. Salony kosmetyczne zalecają także, aby nie umawiać się na zabieg depilacji bezpośrednio po wizycie w solarium lub opalaniu na plaży. Nie należy również poddawać się depilacji w krótkim czasie po kąpieli, ponieważ skóra jest zbyt rozgrzana, a włoski zbyt miękkie.

Zamiast wosku pasta cukrow

Alternatywą dla depilacji woskiem jest pasta cukrowa. Działa ona na podobnej zasadzie, „łapiąc” włoski i zastygając wokół nich. Przy czym jej zaletą jest, że ma o wiele mniejszą przyczepność do skóry niż wosk, a zabieg wykonuje się odwrotnie, zrywając z kierunkiem wzrostu włosów, a nie pod włos. Ten wariant depilacji może być stosowany u osób ze skórą skłonną do podrażnień, suchą albo z tendencją do wrastania włosków. Gładką skórą będziemy cieszyć się przez kilka tygodni, tak samo jak po zastosowaniu wosku. Obydwa te sposoby depilacji pozwalają pozbyć się niechcianego owłosienia np. przed wyjazdem na wakacje, lub po prostu mieć gładką skórę przez dłuższy czas. Depilacja woskiem lub pastą cukrową może być stosowana na każdą część ciała, także na twarz.

Siła lasera

Długi efekt super gładkich nóg daje depilacja laserowa. Zabieg polega na przenikaniu przez skórę wiązki światła, które niszczy cebulki włosa. Energia cieplna wygenerowana przez laser nie jest szkodliwa dla człowieka, bowiem działa tylko powierzchniowo. Jest pochłaniana przez mieszek i wskutek tego zostaje on uszkodzony i osłabiony. Salon kosmetyczny wykonujący usługi laserowej depilacji posiada wykwalifikowany personel, który dobierze odpowiednie ustawienia lasera do cery i rodzaju włosów. Osoby o bardzo ciemnych włosach i karnacji nie powinny stosować zabiegu laserowego, bowiem w ich włosach zawarta jest duża ilość melatoniny, którą laser niszczy. Melatonina zawarta jest też w skórze tych osób.

Ogromną zaletą depilacji laserowej jest to, że szybko przynosi oczekiwane rezultaty bez podrażnień nawet w tych wrażliwych miejscach, gdzie tradycyjne metody depilacji powodowały nieprzyjemne konsekwencje. Niestety, jak każde bardzo dobre rozwiązanie ma tez swoje wady. Są nimi koszty kompleksowego zabiegu. W zależności od miejsca, które chcemy poddać zabiegowi cena kształtuje się od 150 do ponad 1000 złotych. Za depilację górnej wargi czyli tzw. wąsika zapłacimy nieco ponad sto złotych, jednak za pełną depilację nóg wraz z okolicami bikini nawet 1200 złotych (w zależności od salonu). Drugą kwestią jest fakt, że jeden zabieg to zdecydowanie za mało, aby mówić o długotrwałych rezultatach. Zabieg laserowy niszczy mieszki włosowe obecnych włosów i powoduje osłabienie tych, które jeszcze nie wyrosły. Kolejne choć już słabsze owłosienie będzie jeszcze wyrastało, dlatego konieczne jest powtarzanie zabiegu w określonych odstępach czasowych, co zwiększa finalną cenę.

Poznaj najlepszych. Ponad 12751 profili specjalistów.