Dołącz do nas już teraz!

Dodaj salon

Weekendy na stoku, wieczory w wannie...

Opublikowano: 08.01.2016

Śnieg za oknem zachęca nas do wyjścia i poruszania się. W grę wchodzą oczywiście typowo zimowe sporty jak narciarstwo, saneczkarstwo, jazda na desce czy łyżwach. Niejednokrotnie po całym dniu spędzonym na stoku jesteśmy wykończeni, bolą nas nogi i mamy ochotę leżeć przez cały następny tydzień. Uczucie takie często towarzyszy osobom, które zazwyczaj nie spędzają aktywnie czasu (choć nie tylko).

Zimne powietrze wpływa również niekorzystnie na naszą skórę a ruch na świeżym powietrzu mimo że bardzo zdrowy, może spowodować np. przeziębienie. Aby nie tracić dobrego samopoczucia i mieć następnego dnia siłę i pozytywne nastawienie warto wziąć wieczorem ciepłą kąpiel. Oczywiście dla uprzyjemnienia tych chwil i uzyskania lepszego relaksującego bądź nawet leczniczego efektu możemy stosować jej różne rodzaje np: ziołowe, z dodatkiem soli czy olejków.
Ziołowe kąpiele są przede wszystkim bardzo zdrowe i naturalne. Nie zawierają żadnych chemicznych środków. Wszystko to czysta natura. Kąpiele ziołowe wpływają dobrze na skórę, wzmacniają odporność, nawilżają regenerują, wyciszają i oczywiście rozgrzewają. Substancje lecznicze zawarte w ziołach przedostają się do naszych organizmów poprzez liczne gruczoły potowe i łojowe rozmieszczone na skórze.


Aby przygotować kąpiel należy wrzucić wybrane zioła do wody i doprowadzić do wrzenia. Przez pół godziny należy utrzymywać je w takim stanie a następnie przecedzić i wlać do wanny. Woda w wannie powinna być o temperaturze zbliżonej do temperatury człowieka czyli ok. 37-38 stopni. W kąpieli powinniśmy spędzić około 15 minut a po wyjściu warto użyć balsamu do ciała.
Oczywiście aby kąpiel przyniosła oczekiwane rezultaty należy mieć pewną wiedzę na temat ziół. Całkowicie samodzielnie przygotowywane mieszanki polecane są dla osób już zaznajomionych dobrze z z tym tematem. Dla początkujących są dostępne w aptekach lub sklepach zielarskich gotowe mieszanki. Opatrzone są one odpowiednimi etykietami zawierającymi nie tylko skład i sposób użycia ale przede wszystkim opis działania.
Działanie uspokajające, relaksujące będą miały mieszanki ziół :lawenda, melisa, arcydzięgiel, kozłek lekarski, krwawnik. Inne zioła wspomagają leczenie skóry (stany zapalne, różnego rodzaju podrażnienia, choroby), leczenie żylaków czy nawet otyłości. Jeżeli więc zauważymy np. problemy skórne powstałe w wyniku jej przesuszenia warto zastosować inne mieszanki (chociaż krwawnik działa również kojąco na skórę).


Kąpiele z użyciem soli mają również działanie relaksujące, wygładzają i wzmacniają skórę, usuwają martwy naskórek, usuwają z organizmu toksyny, mogą służyć również do przeprowadzenia pilingu a ponadto poprawiają słabe krążenie, niwelują sztywność mięśni i objawy zapalenia stawów.


Stosowanie kąpieli z użyciem soli jest banalnie proste. Wystarczy do wody w wannie dosypać ok. 2 łyżeczki specjalnych soli. Są one dostępne w aptekach i sklepach kosmetycznych. Warto sięgać po te naturalne. Na rynku niestety pojawia się coraz więcej soli w których składzie znajdziemy wiele substancji chemicznych. Wybierając sól do kąpieli należy zwrócić uwagę aby nie zawierała sztucznych barwników i aromatów gdyż mogą uczulać skórę. Sól powinna składać się z soli morskiej lub kopalnianej które są naturalnym źródłem mikroelementów i minerałów. Są różne rodzaje soli używanych do produkcji soli do kąpieli. Mogą to być sól z Morza Martwego, sól himalajska, sól z Morza Śródziemnego, sól z morza Bali, sól Epsom. Najczęściej stosowane są sól z Morza Martwego i sól himalajska. Sole naturalne będą białe lub różowe np. himalajska. Mogą również zawierać dodatki które zmieniają jej kolor np. trawę cytrynową, lawendę czy zioła ale kolor nigdy nie będzie intensywnie czerwony, pomarańczowy czy żółty. Sole w takich kolorach na pewno są sztucznie barwione.


Kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych wpływają na organizm relaksująco, uspokajająco ale mogą również pomagać przy pewnych dolegliwościach. Warto wybrać taki, który nie tylko nas zrelaksuje i odpręży po długim, intensywnym dniu ale również załagodzi pewne dolegliwości. Olejki podobnie jak zioła mają różne właściwości:
- olejek lawendowy działa relaksująco i łagodzi stres, pomaga w zasypianiu;
- olejek ylang-ylang pomaga w walce z depresją, nerwowością i stresem;
- olejek rozmarynowy pobudza krążenie, orzeźwia, stosowany jest również w walce z bólem i wykazuje działanie antyseptyczne;
- olejek miętowy łagodzi podrażnioną skórę, daje uczucie świeżości, pomaga w walce z przeziębieniem i grypą;
- olejek z liści eukaliptusa działa podobnie jak olejek miętowy na przeziębienie ale również jest stosowany przy chorobach skóry, bólach reumatycznych i mięśniowych.


Wybierając olejek warto wybrać (podobnie jak w przypadku soli) olejki naturalne. Olejki powinny być wytwarzane z roślin poprzez destylację z para wodną lub przez wyciskanie. Na rynku można znaleźć wiele olejków pochodzenia syntetycznego z aromatem identycznym z naturalnym. Nie mają jednak takiego działania jak te naturalne, zapach szybko wietrzeje i mogą powodować alergię. Ponieważ nawet naturalne substancje mogą uczulać i wywoływać niepożądane efekty przed użyciem olejków warto sprawdzić również jak działa na naszą skórę. W tym celu należy wetrzeć parę kropel w zgięcie łokcia i odczekać dobę. Jeśli skóra będzie podrażniona nie powinniśmy go stosować.


Aby przygotować kąpiel a olejkami eterycznymi należy do kąpieli dodać 10-15 kropli. Woda nie powinna być gorąca. Aby olejek rozpuścił się w wodzie należy do wody dodać również substancje emulgujące. Może być to śmietana, miód, sól morska lub sproszkowane algi. Olejek z tymi substancjami można połączyć przed dodaniem do wody. Do kąpieli powinna być dodawana zawsze świeża mieszanka, sporządzona bezpośrednio przed dodaniem. Stosują olejki o bardzo intensywnym zapachu możemy dodać mniej kropelek. Kąpiel powinna trwać około 15-20 minut.


Oczywiście kąpiele ziołowe, z dodatkiem soli czy olejków mogą być przez nas stosowane przez cały rok. Wybierają odpowiednie składniki możemy pomóc naszemu organizmowi okresy jesieni czy wiosny kiedy jesteśmy bardziej narażeni na choroby, zregenerować się po ciężkim dniu czy pomóc mu w walce z chorobą. Warto jednak pamiętać że ciepła wieczorna kąpiel jest przyjemnością samą w sobie i relaksem na który powinniśmy sobie pozwolić przynajmniej raz w tygodniu. Wpłynie to na pewno pozytywnie na nasze samopoczucie, sen i kontakty z innymi ludźmi. Wartości lecznicze które płyną z używania tych substancji do kąpieli możemy potraktować tylko jako dodatkowy bonus.

Poznaj najlepszych. Ponad 12751 profili specjalistów.