Dołącz do nas już teraz!

Dodaj salon

Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego.

Opublikowano: 13.02.2017

Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego to nowy trend w medycynie estetycznej. Metoda ta jest badana i coraz częściej wykorzystywana w profesjonalnych salonach kosmetycznych w celu regeneracji skóry oraz poprawy jej wyglądu. Ze względu na wykorzystanie krwi pacjenta, pobranej przed zabiegiem, metoda ta dorobiła się kilku potocznych nazw, wśród których najczęściej powtarzają się "mezoterapia krwią" czy "lifting wampirzy", a w języku fachowym PRP (Platelet Rich Plasma).


Zabieg przy użyciu osocza bogatopłytkowego jest skomplikowany i z reguły wymaga kilku wizyt u lekarza. Podczas pierwszej z nich, po ogólnym zbadaniu zdrowia pacjenta i upewnieniu się o braku przeciwwskazań, lekarz wykonujący zabieg dokonuje pobrania krwi. W większości przypadków zaleca się pobieranie na tym etapie ok. 20 ml krwi. Kolejny etap zabiegu odbywa się w laboratorium, gdzie z odwirowanej krwi uzyskuje się osocze. Osocze to jest następnie wstrzykiwane w skórę pacjenta przy użyciu mezoterapii - najczęściej nakłuwa się szyję, twarz, dekolt czy skórę głowy, co ma zapobiegać łysieniu. W wyniku kontaktu płytek osocza z kolagenem zawartym w skórze dochodzi do uwolnienia czynnika wzrostu i, w efekcie, przyspieszenia regeneracji skóry. Po kilku godzinach lekarz dokonuje ponownego wstrzyknięcia osocza, tym razem w miejscach najbardziej zniszczonych przez starzenie się skóry. Powoduje to powolny wzrost aktywności fibroplastów produkujących kolagen. Dla poprawy wydajności produkcji kolagenu po ok. miesiącu wstrzykuje się aminokwasy wspomagające reakcje powodujące odbudowę tkanek w skórze. Dzięki temu szybkość i skuteczność regeneracji skóry właściwej zostaje podwyższona do poziomu pozwalającego na odbudowę skóry i zachowanie jej młodego wyglądu.
Częstotliwość zabiegów ustala się indywidualnie w zależności od stanu skóry, wieku oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Istnieją jednak również ogólne wytyczne, zalecające stosowanie zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego dwa razy w ciągu roku, a w przypadku starszych pacjentów trzy. Ważne jest również, aby pamiętać o iniekcji preparatów zawierających aminokwasy - badania wykazały, że pozwala to utrzymywać kondycję skóry na stałym, wysokim poziomie oraz dodatkowo pogłębia efekty działania osocza bogatopłytkowego.
Wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego jest stosowane nie tylko jako środek kosmetyczny, ale również w celu poprawy zdrowia. Wśród zalet PRP dla medycyny estetycznej wymienia się najczęściej poprawę kolorytu skóry i przywracanie jej młodego wyglądu - dlatego wiele pacjentek, zwłaszcza starszych, chętnie decyduje się na tę metodę. Szczególnie zachęcającym skutkiem działania osocza jest poprawa elastyczności skóry oraz wygładzanie zmarszczek i bruzd, zwłaszcza na twarzy. Osocze jest w tym przypadku skuteczniejsze od kremów oraz innych zabiegów, a także zdrowsze i mniej inwazyjne niż korzystanie z botoksu, niesie ze sobą również mniejsze ryzyko oszpecenia twarzy w przypadku niepowodzenia. Mezoterapia krwią jest również wysoce korzystna dla zdrowia - poprawia nie tylko ukrwienie skóry, ale przyczynia się do odbudowy różnego rodzaju tkanek. Dzieje się tak za sprawą zawartych w osoczu czynników wzrostu - tych samych, które są odpowiedzialne za pourazową regenerację tkanek, czyli np. zrost kości po złamaniu lub zasklepianie się rany. W zabiegach metodą PRP te same czynniki przyczyniają się do odbudowy tkanek skóry oraz jej ogólnej rewitalizacji. Z tego względu zabiegi osoczem bogatopłytkowym zaleca się nie tylko osobom starzejącym się, u których pojawiają się zmarszczki czy odbarwienia skóry, ale również alergikom czy pacjentom po innych zabiegach, potrzebującym przyspieszenia regeneracji skóry. Szczególnie istotna jest tu odbudowa naczyń krwionośnych w skórze, co powoduje poprawę jej ukrwienia, a co za tym idzie wzmocnienie układu krążenia i zmniejszenie uczucia marznących stóp czy dłoni.
Wśród zalet zabiegów PRP wymienia się także ich bezpieczeństwo. Rzeczywiście, jeśli mezoterapia osoczem jest wykonywana w sterylnych warunkach przez wykwalifikowany personel, nie wiąże się z ryzykiem powikłań i zniszczenia skóry. Warto podkreślić, że cały zabieg wykonywany jest bez użycia sztucznych substancji chemicznych - pacjentowi wstrzykuje się jedynie jego własne osocze, bez dodatku żadnych nienaturalnych odczynników i preparatów. Dzięki temu zabieg jest również stosunkowo tani, choć wykorzystanie aparatury do odwirowania krwi wymusza jednak pewną cenę. Należy również wspomnieć o szybkim znikaniu śladów po zabiegu - przez kilka dni po mezoterapii w miejscach nakłuć można dostrzec nieduże zaczerwienienia, jednak szybko przestają one być widoczne. Z kolei efekty nie każą na siebie długo czekać, a zdecydowana większość pacjentów jest z nich bardzo zadowolona.
Oczywiście, jak w przypadku większości zabiegów wiążących się z kontaktem z krwią pacjenta, istnieją pewne przeciwwskazania co do stosowania mezoterapii osoczem bogatopłytkowym. Zabiegu tego nie wykonuje się m. in. u kobiet w ciąży lub w okresie karmienia piersią. Przeciwwskazaniem są również niektóre choroby, w tym zaburzenia autoimmunologiczne oraz nowotwory. Ponadto, PRP nie powinno się wykonywać u pacjentów z chorobami krwi (problemy z krzepliwością, hemofilia, anemia sierpowata, zaburzenia liczby płytek krwi, czerwienica, niedokrwistość i inne) oraz z niektórymi schorzeniami dermatologicznymi (opryszczka, niesztownica, czyrak, grzybica i inne choroby zakaźne skóry). Stosowanie PRP w tym przypadku może bowiem odnieść skutek przeciwny do zamierzonego i prowadzić do pogorszenia stanu skóry lub ograniczenia skuteczności leczenia wyżej wymienionych chorób.
Jak więc widać, technika osocza bogatopłytkowego to ważny etap w rozwoju medycyny estetycznej, ale także ogólnie pojętej dermatologii. Stosowanie zabiegów mezoterapii krwią przyczynia się bowiem nie tylko do poprawy wyglądu skóry, ale także jej kondycji i elastyczności, co dodatnio wpływa na ogólny stan zdrowia. Jest to przy tym zabieg niewykorzystujący skomplikowanej aparatury, zaawansowanych technik oraz sztucznych preparatów chemicznych - nie wiąże się więc z wysokimi kosztami oraz ryzykiem. Reasumując, warto zainteresować się badaniami nad PRP i ich skutkami dla zdrowia oraz urody.

Poznaj najlepszych. Ponad 12668 profili specjalistów.